Konferencja prasowa - Koncepcje geografii szkolnej a geografia akademicka

w dniach 17-18 listopada br. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie odbędzie się konferencja naukowa pt. „Koncepcje geografii szkolnej a geografia akademicka”. Inicjatywa ma charakter cykliczny i jest okazją do corocznych spotkań przedstawicieli uniwersytetów zaangażowanych w badania nad edukacją geograficzną i kształcenie przyszłych nauczycieli, praktyków zajmujących się kształceniem geograficznym w różnych typach szkół oraz szerszego środowiska pracującego na rzecz edukacji geograficznej, w tym: autorów podręczników szkolnych, rzeczoznawców MEiN, specjalistów zajmujących się kształceniem i dokształcaniem nauczycieli oraz pracowników wyższych uczelni.

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 17 listopada br. o godz. 9.00 w sali 301D na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (III piętro, al. Kraśnicka 2D, Lublin).

W spotkaniu udział wezmą:

1. dr hab. Adam Hibszer, prof. UŚ – przewodniczący Komisji Edukacji Geograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego

2. dr Jolanta Rodzoś prof. UMCS -  Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie

3. dr Joanna Szczęsna – adiunkt w Katedrze Geografii Społeczno-Ekonomicznej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, nauczyciel akademicki

4. mgr Iwona Kryczka – nauczyciel geografii w liceum ogólnokształcącym, doradca metodyczny w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 16.11.2023 r. na adres: izabela.ejtel@mail.umcs.pl lub telefonicznie: 81 537 68 01.

Po konferencji prasowej zapraszamy Państwa Dziennikarzy (od godz. 9.45) do Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, gdzie rozpoczną się obrady w ramach konferencji naukowej.

Tegoroczna konferencja będzie stanowiła okazją do refleksji i dyskusji na temat warunków i kondycji kształcenia geograficznego w polskich szkołach w kontekście zmian, które zaszły w geografii jako dyscyplinie naukowej polegających na formalnym jej podziale na dwie odrębne dyscypliny: nauki o Ziemi i środowisku oraz geografię społeczno-ekonomiczną i gospodarkę przestrzenną, a także w aspekcie dynamicznych zmian, które zachodzą we wszystkich sferach współczesnego świata.

Obrady konferencyjne będą się toczyły w pięciu sesjach tematycznych:

- Między geografią szkolną a geografią akademicką

- Uczeń i nauczyciel w procesie kształcenia – wyzwania, potrzeby, kompetencje

- Wyzwania edukacji geograficznej

- Współczesne trendy w edukacji geograficznej

- Różne oblicza edukacji geograficznej.

W ramach pierwszego dnia konferencji odbędzie się także panel ekspercki, pt. „Wybrane problemy ludnościowe współczesnego świata – mity i rzeczywistość” z udziałem naukowców UMCS – specjalistów w kwestiach społeczno-polityczno-ekonomicznych. Panel jest ofertą adresowaną w szczególności do nauczycieli geografii i dydaktyków uniwersyteckich, ponieważ będzie to zarówno źródło aktualnej wiedzy dotyczącej procesów ludnościowych, jak i propozycja atrakcyjnej formy zajęć, którą nauczyciele mogą zaimplementować w praktyce edukacyjnej. Podczas konferencji zaplanowano także posiedzenie Komisji Edukacji Geograficznej, której głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju edukacji geograficznej w Polsce. Uczestnicy konferencji, oprócz formalnych dyskusji w ramach sesji plenarnej i sesji referatowych, będą mieli okazję do rozmów kuluarowych podczas przerw kawowych i wspólnej kolacji.

Problematyka konferencji spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska szkolnego – swój udział w obradach zgłosiło ponad 70 nauczycieli geografii z całej Polski, ponadto wezmą w niej udział przedstawiciele środowiska naukowego ze wszystkich ośrodków geograficznych w Polsce podejmujących tematykę badawczą z zakresu dydaktyki geografii i edukacji geograficznej.

Organizatorem wydarzenia jest Komisja Edukacji Geograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego we współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Patronatem honorowym konferencję objęli: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, oraz Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu  Miasta Lublin.

W załączeniu przesyłam plakat i program konferencji.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    13 listopada 2023