IV Ogólnopolski Turniej All-chemiczny oraz konferencja o energii i obronności w regionie nordycko-bałtyckim

10 marca na Wydziale Chemii UMCS (Aula A, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 2) odbędzie się pierwszy etap IV Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy chemicznej wśród młodzieży, rozwijanie i stymulowanie ich aktywności naukowej oraz przełamanie niechęci do nauk ścisłych. Nowością w tegorocznej edycji jest specjalna nagroda dla laureatów - indeks na dowolną specjalność realizowaną przez Wydział Chemii UMCS.

Uczestnikami Turnieju mogą być uczniowie wszystkich typów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Podczas I etapu trzyosobowe drużyny uczestniczą w konkurencji teoretycznej oraz plakatowej. Osiem najlepszych zespołów, które przejdą do finału (8 czerwca 2018 r.), będą uczestniczyć w konkurencji laboratoryjnej. Wydarzenie cieszy się stale rosnącą popularnością – w tym roku do I etapu zarejestrowało się aż 40 drużyn.

Każda edycja Turnieju ma swoje hasło przewodnie. W poprzedniej była to „Radiochemia” - dla uczczenia 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni. W roku 2017 obchodzono również setną rocznicę powstania czasopisma „Przemysł Chemiczny”. Ponadto 1 grudnia 2017, a więc w bieżącym roku szkolnym, przypada 150. rocznica urodzin Ignacego Mościckiego, prezydenta RP, wybitnego polskiego chemika, budowniczego polskiego przemysłu chemicznego oraz założyciela ww. czasopisma. „Technologia chemiczna” jako hasło przewodnie IV edycji wydało się organizatorom naturalnym wyborem.

Więcej informacji o Turnieju znajduje się na stronie Koła Naukowego Alkahest: www.alkahest.umcs.lublin.pl
Pod linkiem znajduje się harmonogram Turnieju oraz plakat do pobrania: http://tiny.pl/gkqm3 

Osoby do kontaktu z mediami: prof. Janusz Ryczkowski oraz – w dniu wydarzenia – dr hab. Piotr Borowski.



Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Norwegian Institute of International Affairs, Centrum Europy Wschodniej UMCS oraz Wydział Politologii UMCS organizują konferencję pt. „Energia i obronność w regionie nordycko-bałtyckim”. Wydarzenie odbędzie się 9 marca (piątek) w godz. 9:30-14:30 w Sali S1 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (ul. Artura Grottgera 2).

W ostatnich latach obserwujemy odrodzenie imperialnej polityki Rosji. Agresywne ruchy na arenie międzynarodowej znacząco wpływają na bezpieczeństwo energetyczne i militarne NATO i UE. O wynikających z tego skutkach i zagrożeniach będzie mowa na konferencji, podczas której zostanie zaprezentowany także raport „Nordic-Baltic Security in Times of Uncertainty: The Defence-Energy Nexus”.

Konferencja ma charakter otwarty i będzie prowadzona w języku polskim. W załączniku znajduje się program wydarzenia.



 

Dodatkowych informacji udziela: Maria Świderska swiderska@pism.pl lub tel. (22) 556 80 71.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    7 marca 2018