Finał konkursów: "Geniallne Miejsca” i "Rok przed maturą" na UMCS

10 czerwca o godz. 10:00 na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2d) odbędzie się uroczyste podsumowanie etapu regionalnego konkursu „Geniallne Miejsca”. Jest to pierwsza edycja ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które ma na celu zaangażowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w odkrywanie piękna małych ojczyzn oraz jednoczesne rozwijanie kompetencji cyfrowych.

Nazwa konkursu pochodzi od aplikacji „Genially”, która służy do łatwego tworzenia treści wizualnych i interaktywnych oraz jest świetnym narzędziem do użytkowania przez młodych twórców. Przy użyciu aplikacji uczniowie pracujący w małych grupach mieli za zadanie stworzyć interaktywną grę, związaną z miejscem o ciekawej historii lub przyrodzie, wybitnej postaci związanej z regionem, legendą lub miejscem kultu. W konkursie uczestniczyło 120 drużyn z niemal całej Polski, w tym 11 zespołów z województwa lubelskiego. Wstępne wyniki konkursu ogłoszono 11 maja br. podczas Gali Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie – dwie prace z Lubelskiego zakwalifikowały się do finałowego etapu konkursu, którego podsumowanie odbędzie się we wrześniu w Warszawie i będzie miało postać uroczystej gali finałowej.

Uroczystości odbywające 10 czerwca na UMCS poprowadzi Wojciech Kulik, przedstawiciel Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele patronów honorowych i darczyńców inicjatywy. Dzięki władzom uczelni młodzież będzie miała okazję wziąć udział w zajęciach o tematyce zbliżonej idei konkursu, takich jak wykład „Wyspa nie z tej Ziemi” czy warsztaty „Żywa przestrzeń miejska”.

Organizatorem inicjatywy jest Polskie Towarzystwo Informatyczne, Sekcja Informatyki Szkolnej, a partnerami organizacje związane z edukacją: EduTriki, Nieprzeciętna Polonistka, Belferskie Opowieści i Ambasadorzy Genially w Polsce. Konkurs odbywa się pod patronatem m.in. Ministra Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Etap regionalny objęli patronatem honorowym: Rektor UMCS, Marszałek Województwa Lubelskiego i Lubelski Kurator Oświaty.

Prace konkursowe mają charakter online i można je obejrzeć na stronie: https://wakelet.com/wake/Yxv-vgi0hbauLiSupeTgI      

Strona internetowa konkursu: https://sis.pti.org.pl/konkursy/konkurs-geniallne-miejsca/    

Program wydarzenia oraz plakat znajdują się w załączniku.

***

Zapraszamy również 9 czerwca do Instytutu Fizyki UMCS (Pl. M. Curie-Skłodowskiej 1), gdzie odbędzie się finał konkursu „Rok przed maturą – fizyka”, zaś 13 czerwca w Instytucie Matematyki UMCS będzie miał miejsce finał „Roku przed maturą – matematyka”. Obie inicjatywy adresowane są do uczniów przedostatnich klas szkół średnich. Konkursy rozpoczynają się o godz. 9:00, zaś ogłoszenie wyników i wręczenie nagród z udziałem nastąpi o godz. 15:00 (czwartek) i godz. 16:00 (poniedziałek) w auli Instytutu Informatyki UMCS.

I etap konkursu „Rok przed maturą – fizyka” odbył się 12 kwietnia w 46 szkołach. Najlepsi uczniowie z każdej placówki spotkają się teraz w finale, do którego zaproszono około stu uczniów. Podczas zmagań finałowych, podobnie jak w I etapie konkursu, uczniowie zmierzą się z arkuszem zbliżonym formą do tego maturalnego. Po czasie przeznaczonym na rozwiązywanie zadań konkursowych, zaprosimy uczniów na wycieczkę po laboratoriach Instytutu oraz na wykład „Energetyka jądrowa: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, który wygłosi dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS. W tym czasie wybrani nauczyciele szkolni oraz wykładowcy Instytutu Fizyki sprawdzą prace konkursowe. Dla laureatów i ich nauczycieli przygotowano cenne nagrody.

Instytut Matematyki także jest w trakcie przeprowadzania konkursu „Rok przed maturą – matematyka”. Zgłosili się do niego uczniowie z 37 szkół średnich, między innymi z województwa lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. W pierwszym etapie, rozgrywającym się w marcu w szkołach, uczniowie rozwiązywali zadania na poziomie maturalnym. W kolejnym najlepsi uczniowie z każdej szkoły spotkają się na UMCS. 

Za organizację konkursu odpowiada Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Inicjatywa finansowana jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, moduł: Popularyzacja nauki i promocja sportu, projekt „Ucz się z MaFiI-ą 2”.

Konkurs stanowi kontynuację inicjatywy „Rok przed maturą” organizowanej w latach 2006-2016 przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytut Fizyki UMCS w Lublinie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://archimedes.umcs.pl/

W załączniku przesyłamy plakat.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    7 czerwca 2022