Dzień Ziemi z UMCS 2021: „W rytmie cyklów żywiołów natury”

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja promocji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są w ponad 190 krajach. Jednym z celów inicjatywy jest budowanie świadomości wśród społeczeństw odnośnie tego jak zaawansowany, a jednocześnie kruchy jest ekosystem Ziemi.

Już dzisiaj, tj. 22 kwietnia 2021 r. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS rozpoczną się obchody Dnia Ziemi. Tegoroczna, XIII edycja wydarzenia potrwa aż do października br. i będzie nosiła hasło „W rytmie cyklów żywiołów natury”. Akcję zainauguruje o godz. 17:15 wykład prof. Przemysława Mroczka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku pt. „Plastik w środowisku – wczoraj, dziś i jutro” – dostępny w formule online.

30 kwietnia br. o godz. 9:00 rozpocznie się cykl wykładów traktujących o zmianach zachodzących w naszym otoczeniu. Zapraszamy do wysłuchania prelekcji:

  • dra hab. Wojciecha Janickiego, prof. UMCS „Geografia, czyli rzecz o rozbijaniu mitów”;
  • dr Joanny Sposób „Zrównoważona gospodarka wodna, czyli jak racjonalnie korzystać z wody”;
  • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Las w obliczu zmian”.

Wzorem lat ubiegłych, w najbliższych miesiącach organizatorzy planują przygotowanie prelekcji, warsztatów, wystaw, konkursów zarówno w formie tradycyjnej, jak i zdalnej. Nowym elementem Dnia Ziemi UMCS będą wyjazdy terenowe do Parków Narodowych, Krajobrazowych oraz Zakładów, które w praktyce chronią środowisko oraz zwiększają recykling odpadów. W kolejnych miesiącach przewidzianych zostało kilkadziesiąt atrakcji przypisanych do tematów przewodnich.

W maju motywem przewodnim Dnia Ziemi będzie „Woda – źródło życia i deficytowy surowiec”, w czerwcu „Ochrona przyrody i krajobrazu”, we wrześniu „Zasoby Ziemi – wykorzystanie i ochrona” oraz w październiku „Klimat, powietrze i energia odnawialna”.

Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Udział jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Szczegółowe informacje dot. kolejnych wydarzeń zaplanowanych w cyklu miesięcznym zostaną opublikowane na stronie www.umcs.pl oraz w mediach społecznościowych.

 

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    22 kwietnia 2021