Czy istnieje lek na raka? - komentarz eksperta UMCS

Zapraszamy do zapoznania się i rozpowszechniania komentarza eksperckiego dra Mateusza Pięta z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS. Czy jest możliwe wynalezienie uniwersalnego leku na raka i co kryje się pod tym hasłem? Czy każdy nowotwór można nazywać rakiem? Jakie wyróżniamy stadia nowotworów i dlaczego tak dużym problemem jest podobieństwo komórek nowotworowych do tych prawidłowych? - tę tematykę porusza specjalista z naszej uczelni.

Tekst powstał w ramach inicjatywy „Okiem eksperta”, która ma na celu promowanie nauki, badań i specjalistycznej wiedzy naukowców z UMCS. Specjaliści z Uniwersytetu tworzą komentarze eksperckie, opinie, analizy czy prognozy branżowe dotyczące bieżących wydarzeń, problemów czy zagadnień budzących wątpliwości, a znajdujących się w polu ich zainteresowań badawczych.

Treść komentarza, z którego mogą Państwo korzystać (z zaznaczeniem autora oraz uczelni) znajduje się w załączniku oraz jest dostępna pod linkiem: https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,czy-kiedykolwiek-powstanie-lek-na-raka-,107556.chtm?token=5e906ad59007c867c94eb36b6b55b92c

*dr Mateusz Pięt – adiunkt w Katedrze Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych UMCS. Do jego zainteresowań naukowych należą przede wszystkim mechanizmy regulacji kancerogenezy i przerzutowania komórek nowotworowych oraz metody i narzędzia inżynierii tkankowej. W swojej działalności naukowej zajmuje się poznawaniem szlaków regulacji wzrostu, rozwoju i migracji komórek nowotworowych oraz ingerencją różnych substancji, naturalnych i syntetycznych, w te szlaki. Szczególną uwagę skupia na procesach kluczowych dla migracji komórek raka jelita grubego.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    4 października 2021