19. rocznica urodzin Czechowicza - wideo

Rękopis „Poematu o mieście Lublinie”, przywieziony z Francji dzwoneczek do odpędzania smutków, obrus i serwetki z wyszytymi przez siostrę poety inicjałami Józefa Czechowicza, a także wiersze, rękopisy listów, maszynopisy tekstów publicystycznych i utworów prozatorskich, zdjęcia, dokumenty, świadectwa szkolne, tomiki poetyckie wydane za życia poety czy powojenne wydania jego twórczości – takie eksponaty możemy znaleźć w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie.

119. rocznica urodzin lubelskiego poety to dobra okazja, aby przypomnieć działalność tej placówki. Jednostka, będąca oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie, mieści się w samym sercu Starego Miasta przy ul. Złotej 3 i na co dzień prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną, związaną z prezentacją życia i twórczości Józefa Czechowicza, jednego z najwybitniejszych poetów awangardy dwudziestolecia międzywojennego, piewcy Lublina i Lubelszczyzny.

Kiedy mówimy o rocznicy urodzin Józefa Czechowicza, to chcielibyśmy przede wszystkim przypomnieć o tym, że był to jeden z najwybitniejszych poetów pierwszej połowy minionego stulecia, którego twórczość nie dość, że spotkała się z ogromnym uznaniem jemu ówczesnych, to nabierała wartości w dekadach kolejnych po zakończeniu wojny – podkreśla dr hab. Aleksander Wójtowicz, prof. UMCS z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej z Instytutu Filologii Polskiej UMCS i jednocześnie kierownik Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie.

W związku z obchodzoną dziś 119. rocznicą urodzin Józefa Czechowicza zapraszamy do zapoznania się i udostępniania materiału wideo dotyczącego Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Dr hab. Aleksander Wójtowicz, prof. UMCS, kierownik jednostki, przybliża nam postać autora „Poematu o mieście Lublinie” i działalność Muzeum.

Link do pobrania materiału: https://we.tl/t-FVFv1g7CHx (aktywny przez 7 dni)

Wideo na kanale YouTube: https://youtu.be/__1xYre77zc  

 

Fot. Wikipedia

    Informacje prasowe

    Data dodania
    15 marca 2022