Etnolingwistyczne spojrzenie na zwierzęta domowe

Gościem nowego odcinka podcastu jest dr Olga Kielak z Instyutu Filologii Polskiej UMCS – autorka publikacji „Zwierzęta domowe w języku i kulturze. Studium etnolingwistyczne”. Ekspertka opowiada o tym, czym jest etnolingwistyka oraz językowy obraz świata, a także jakie sposoby myślenia o zwierzętach podpowiada polszczyzna.

 

 

 

Olga Kielak – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół lingwistyki kulturowej, w tym zwłaszcza problematyki językowego obrazu świata. Autorka publikacji z zakresu etnolingwistyki, członkini zespołu etnolingwistycznego przygotowującego kolejne tomy „Słownika stereotypów i symboli ludowych”. W latach 2012-2017 realizowała w ramach Diamentowego Grantu przyznanego przez MNiSW projekt pt. „Językowo-kulturowy obraz zwierząt domowych w języku potocznym i polskiej kulturze ludowej”.

„Głos nauki” to cykl podcastów o charakterze popularnonaukowym współtworzony z naukowcami i ekspertami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W poszczególnych odcinkach prezentowane są ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin. Krótkie prelekcje i rozmowy pomogą każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty i dostarczą dawki wiedzy, którą można się podzielić z innymi.

Wszystkich pracowników naukowych, doktorantów i studentów gorąco zachęcamy do współtworzenia podcastów! Osoby zainteresowane udziałem w inicjatywie w roli eksperta dzielącego się swoją wiedzą prosimy o zapoznanie się z treściami w zakładce Informacje i formularz zgłoszeniowy oraz przesłanie zgłoszenia. Zapraszamy do współpracy!

 

Fot. Radosław Kielak

    Odcinki

    Autor
    Agnieszka Stańczak
    Data dodania
    30 marca 2021