Warsztaty „Dezinformacja: diagnoza i przeciwdziałanie”

W dniu 21 marca w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyły się warsztaty poświęconych walce z dezinformacją i propagandą przeprowadzone przez dr hab. prof. UMCS Agnieszkę Demczuk z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się o różnych metodach przeciwdziałania dezinformacji, tj.: prebunkingu, czyli psychologicznej szczepionce na dezinformację, fact-checkingu, czyli procesie weryfikacji informacji przez aktywistów, redaktorów i ekspertów, a także wadach i zaletach tworzonego w wielu państwach na świecie kontrowersyjnego ustawodawstwa antyfejkowego, potrzebie wprowadzenia do szkół edukacji medialnej oraz informatycznych narzędziach detekcji dezinformacji.

Współczesna debata publiczna jest zainfekowana dezinformacyjnymi i spiskowymi narracjami, które stały się podstawowymi elementami kampanii wpływu prowadzonymi przez różnych propagandystów w systemach demokratycznych. W cyberprzestrzeni od lat toczy się wojna informacyjna, której obliczem jest walka o „rząd dusz i umysłów” wyborców. Konglomerat dezinformacyjny wzmocniony informatycznymi systemami automatyki umożliwia niezwykle skutecznie i na niespotykaną dotąd skalę rozrost treści szkodliwych dla instytucji i wartości demokratycznych, takich jak: dyskurs, prawa człowieka, rządy prawa czy bezpieczeństwo. Potrzebne są zarówno edukacja, moderacja, regulacja, jak i nowa polityka medialna oparta na proaktywnej etyce, pluralizmie, inkluzji, odpowiedzialnym korzystaniu z wolności informacyjnej w walce i profilaktyce przeciwdziałania dezinformacji. Niestety, w Polsce wciąż brakuje rozwiązań systemowych, które przeciwdziałałyby dezinformacji i ograniczały jej szkodliwy wpływ na społeczeństwo i państwo. Tym bardziej, ważne i potrzebne są spotkania i warsztaty na temat tego, jak sobie z nią skutecznie radzić, jak jej uniknąć i czy w ogóle jest to możliwe.

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”

 

 

    Działania

    Data dodania
    6 kwietnia 2024