Drugie spotkanie z cyklu „Zrozumieć kryzys. Wojna w Ukrainie”

W kolejnym odcinku „Zrozumieć kryzys. Wojna w Ukrainie” medioznawcy z UMCS-u przedstawią nam praktyczne wskazówki, jak odpowiedzialnie i świadomie filtrować informacje w trakcie trwającej wojny w Ukrainie. Poruszą również zagadnienia związane z fact-checkingiem oraz etycznymi przesłankami przekazów informacyjnych w polskiej debacie publicznej. Zapraszamy!

23 marca 2022 roku tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie otrzymał wybitny historyk i dziennikarz Marian Turski, który doświadczył piekła tragedii wojennej. Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 2019 roku w Oświęcimiu ów nieoceniony świadek historii przypomniał słowa prezydenta Austrii o tym, że „Auschwitz nie spadło z nieba”.

Sytuacja w Ukrainie również nie wzięła się znikąd, chociaż świadectwo osób, które przeżyły II wojnę światową oraz okrucieństwa Holokaustu nadal są w nas żywe i, wydawałoby się, że podobne sytuacje w Europie Środkowo-Wschodniej zostały zażegnane na długo.

Cykl „Zrozumieć kryzys. Wojna w Ukrainie” pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości ukształtowanej wskutek inwazji Rosji na naszych wschodnich sąsiadów i ukazuje sposoby na rozważne odczytywanie komunikatów medialnych, dbanie o higienę emocjonalną czy dojrzałe decyzje finansowe związane z inflacją, wywołaną przez trwający konflikt zbrojny.

W drugim odcinku serii dr hab. Jan Pleszczyński, prof. UMCS oraz dr Wojciech Maguś z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS spotkają się ponownie i tym razem podejmą szeroką dyskusję nad działalnością organizacji fact-checkingowych, rywalizacją ukraińskich, jak również rosyjskich agend informacyjnych, a także zasugerują, jak ograniczyć „zalew” szkodliwych oraz często niezweryfikowanych treści, serwowanych w mediach społecznościowych czy tradycyjnych środkach przekazu.

Rozmowę poprowadzi Patryk Grzegorczyk, pracownik Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS, a na polski język migowy przetłumaczy ją Magdalena Gach.

Cykl realizowany jest przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Zapraszamy do obejrzenia!

 

    Aktualności

    Data dodania
    28 marca 2022