Raport - Polski Rynek Pracy 2023

Raport wskazuje istotne czynniki mające wpływ na zachowania, decyzje oraz nastawienie do pracy pracowników.

Najważniejsze wnioski płynące z raportu:

- Jednym z najważniejszych zjawisk zapoczątkowanych w 2021 i nadal obecnych na rynku pracy jest skłonność pracowników do zmiany miejsca zatrudnienia. Zjawisko to w skali światowej określane jest jako Great Resignation lub Big Quit. Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez LinkedIn w 2021 roku aż 80% użytkowników tego portalu, reprezentujących pokolenie Z i 50% użytkowników reprezentujących pokolenie X – dokonało zmian zatrudnienia.

- Przewiduje się, że w roku 2023 ze względu na rosnącą inflację, coraz wyższe koszty operacyjne i rosnącą niepewność – pracownicy będą ostrożniej podejmować decyzje o zmianach, a pracodawcy – o zatrudnianiu.

- Częściej dostrzec będzie można zjawisko ponownego zatrudniania pracowników, którzy wcześniej od pracodawcy odeszli, czyli boomering employees.

- Na popularności zyskuje trend o nazwie quiet quitting (ang. ciche odchodzenie), który nie tyle oznacza odejście z pracy, co realizowanie przez pracowników ich zadań, ale tylko w takim stopniu, w jakim jest to wymagane – na dopuszczalnie minimalnym poziomie i… ani kroku więcej. Quiet quitting stoi w opozycji do kultu pracy, czy zostawania po godzinach.

- Niezadowolenie pracowników z wysokości wynagrodzenia skłania ich, nie tyle do poszukiwania nowej pracy, ile do podejmowania dodatkowych, dorywczych form elastycznego zatrudnienia (niepewność na rynku pracy rośnie i skłania pracowników do przemyślanych i rozważnych działań). Pierwsze predykcje pokazują, że poziom bezrobocia w 2023 roku może wzrosnąć.

Raport można znaleźć pod tym linkiem.

(opis na podstawie Raportu)

    Badania i raporty

    Data dodania
    4 września 2023