Monitor rynku pracy firmy Randstad

Badanie Monitor Rynku Pracy od Randstad realizowane jest od 2010 roku wśród osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku 18-64 lata.

Najciekawsze wnioski z 54. edycji badania:

• 60% badanych pracowników spodziewa się z początkiem roku 2024 podwyżki – to najwyższy odsetek w ostatnim czasie, ale niewątpliwie wpływ na to ma nie tylko sama presja płacowa, ale przede wszystkim skokowy wzrost płacy minimalnej (od 1 stycznia 2024 r.). Wyraźnie wskazują na to sektory, w których pracownicy najczęściej mówią o podwyżkach – ochrona, edukacja i handel.

• 31% pracowników planuje samodzielnie upomnieć się o podwyżkę.

• Spada przeświadczenia pracowników o dostępności ofert pracy bardziej atrakcyjnych od dotychczasowego zatrudnienia. W branży IT, która dotychczas wysoko oceniała swoje szanse na lepszą pracę, jest rekordowo niskie.

• W ostatnim kwartale 2023 roku wydłużył się czas poszukiwania nowego zatrudnienia i przekroczył 3 miesiące. Wiąże się to m.in. z mniejszą liczbą dostępnych ofert pracy w ostatnich miesiącach - pracodawcy poszukiwali pracowników, ale mniejsza różnorodność i konkurencyjność ofert utrudniała podjęcia szybkie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.

• Po raz pierwszy od roku zanotowano tak wysoki odsetek osób, które w ogóle nie szukają pracy. W ostatnim czasie coraz więcej pracowników poszukiwało bardziej lub mniej aktywnie nowego zajęcia, co w części firm przekładało się na wyższą rotację w zespołach. 

Badanie oraz więcej informacji można znaleźć na tej stronie

(opis na podstawie wyników badania)

    Badania i raporty

    Data dodania
    15 lutego 2024