Zawody prawnicze w otoczeniu współczesnych transformacji cyfrowych - konferencja

Na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbyło się I Lubelskie Sympozjum Prawa Informatycznego. W dniach 6–8 marca br. międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Zawody prawnicze w otoczeniu współczesnych transformacji cyfrowych. Wyzwania i dylematy” zgromadziła prawników z całego świata.

Uroczysta inauguracja wydarzenia miała miejsce 7 marca w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Konferencję otworzył prorektor ds. ogólnych oraz kierownik Katedry Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS: Dziękuję za bardzo dobrą współpracę, dzięki której udało nam się zebrać tak znakomite grono panelistów z różnych stron świata. […] Oprócz przedstawicieli nauki polskiej, samorządu radców prawnych i Adwokatury Polskiej występować będą goście z Korei Południowej, Hong-Kongu, Indii, Azerbejdżanu, Gruzji, Francji, Hiszpanii, Włoch, Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych. Wystąpienia panelistów, oparte na ich doświadczeniach, pozwolą spojrzeć na podobieństwa i różnice w sposobie świadczenia pomocy prawnej w różnych krajach z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań algorytmicznych, sztucznej inteligencji, a także sposobu korzystania z systemów teleinformatycznych.

Głos zabrała także Maria Ślązak, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Prawników z siedzibą w Brukseli (AEA-EAL). W wydarzeniu udział wzięli m.in.: dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UMCS prof. Leszek Leszczyński, który poprowadził także pierwszy panel, oraz przedstawiciele władz dziekańskich WPiA UMCS prof. Anna Przyborowska-Klimczak i dr hab. Jarosław Kostrubiec, prof. UMCS.

Celem konferencji było nie tylko udzielenie odpowiedzi na pytanie o ogólny kształt przeobrażeń cyfrowych w sferze społecznej, ale przede wszystkim przeprowadzenie diagnozy w zakresie aktualnych wyzwań i zagrożeń cyfrowych, jakie stoją przed osobami wykonującymi zróżnicowane zawody prawnicze oraz jakości i zakresu regulacji normatywnej w obliczu zachodzących zmian cyfrowych.

Obszar prawa informatycznego jest absolutnym novum jeśli chodzi o zainteresowania badawcze w Polsce. Tym bardziej ważne jest, aby doprowadzić do cykliczności tego rodzaju wydarzeń – co również było założeniem organizatorów. Efektem konferencji ma być nie tylko wymiana doświadczeń, ale także nawiązanie stałych relacji badawczych, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami.

Aby zapewnić najwyższy poziom umiędzynarodowienia i dywersyfikacji uzyskanych wyników badawczych, na wydarzenie zaproszono ekspertów z całego świata. W gronie praktyków znaleźli się adwokaci reprezentujący potężne działy prawne koncernów Mitsubishi Electric US, Inc (USA) oraz Fujitsu Korea Limited (Korea Południowa). Swoimi doświadczeniami obrady wzbogacali praktycy dużych firm prawniczych z Hong-Kongu, Seulu, Texasu, Kalifornii oraz innych podmiotów funkcjonujących w szerokim i zróżnicowanym europejskim otoczeniu prawnym.

Konferencja odbyła się w trybie hybrydowym. Organizatorami wydarzenia byli: Katedra Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych UMCS, Instytut Nauk Prawnych UMCS, Wydział Prawa i Administracji UMCS wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Prawników w Brukseli.

Patroni merytoryczni konferencji: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie, Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Naczelna Rada Adwokacka – Instytut LegalTech, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, „Palestra”.

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    8 marca 2024