Zapraszamy na Lubelski Piknik Naukowy

Przed nami wyjątkowe święto nauki – XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zgodnie z tradycją, szczególnym punktem programu będzie Lubelski Piknik Naukowy, na który serdecznie zapraszamy. W niedzielę, 19 września br., w godz. 10:00-16:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będą realizowane projekty upowszechniające naukę, a także ciekawy i różnorodny program artystyczny.

fot. Bartosz Proll

Uczestnicy Pikniku będą mogli obejrzeć występy teatralne (m.in. Teatru ITP czy Teatru Imperialnego) i taneczne (np. Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”, grupy zMYsł czy Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA), jak również wysłuchać koncertów chórów akademickich (m.in. Akademickiego Chóru Dziecięcego „Pueri Nostri”).

Podczas Pikniku podjęta zostanie próba pobicia rekordu Polski na największy SLIME (polimer). Próbę tę poprzedzi wykład dr. Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów UMCS. Istotną właściwością Slime’u jest tzw. superlepkość – klei się jedynie sam ze sobą, zaś od innych przedmiotów odpada. Cechy tego polimeru są dobrym pretekstem do pokazania dzieciom, młodzieży i dorosłym, że nauka może być ciekawa i daje wiele radości. Wyzwanie jest duże – aby pobić dotychczasowy rekord, należy zrobić Slime’a o wadze co najmniej 150 kg. Koordynatorem wydarzenia będzie Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który ma już duże doświadczenie w tym temacie i sukcesy na koncie. W 2018 roku UD pobił dwa rekordy Polski: pierwszy na największy Slime (97,4 kg), zaś kolejny na największą liczbę osób robiących ten polimer jednocześnie (333 osoby).

fot. Marcin Wiechnik

Co ciekawe, tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki doczekała się swojej maskotki. Uczestnicy będą mogli otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję pluszaka – koziołka zawartego w herbie Lublina. Tysiąc sztuk maskotek wyprodukowała polska Fabryka Zabawek Pluszowych „Kolor Plusz” z Koszalina, firma z 25-letnią tradycją. Koziołek ubrany jest w kitel naukowca, na którym widnieje logotyp Festiwalu. Na plecach posiada siedem wstążek z podstawowymi kolorami oraz logotypami Ministerstwa Edukacji i Nauki, lubelskich uczelni publicznych i Miasta Lublin. Układają się one w kształt peleryny, a ich układ jest uwarunkowany kolejnością, w jakiej poszczególne uczelnie organizują Lubelski Festiwal Nauki. Symbolika nawiązuje do superbohaterów i niesie ze sobą przekaz mówiący, że cała moc Festiwalu tkwi we współdziałaniu organizatorów. LFN to partnerstwo oparte na zaufaniu, braku rywalizacji oraz wzajemnej współpracy i wizji. Maskotka uosabia radość płynącą z odkrywania fascynującego świata nauki oraz buduje pozytywny wizerunek całego przedsięwzięcia.

Raz jeszcze gorąco zapraszamy na Lubelski Piknik Naukowy!

Rejestracja na projekty dostępna jest na stronie Festiwalu, zaś poniżej znajduje się program niedzielnego wydarzenia. 

    Aktualności

    Data dodania
    16 września 2021