Zakończenie roku w Uniwersytecie Dziecięcym UMCS

20 czerwca br. w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka"odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, połączone z uroczystym zakończeniem roku.

Podczas uroczystości mali słuchacze, pod okiem pani prof. sztuk muz.Urszuli Bobryk, uczyli się śpiewu średniowiecznej, niezwykle popularnej pieśni studenckiej "Gaudeamus igitur". Tego dnia odbył się także występ Chóru Uniwersytetu Dziecięcego UMCS z udziałem dzieci i ich rodziców.  Dzieci otrzymały także dyplomy i nagrody w konkursie na najlepszy eksperyment przyrodniczy "Trampolina sukcesu". 

Uniwersytet Dziecięcy UMCS powstał w 2012 roku z inicjatywy Rektora UMCS, prof. Stanisława Michałowskiego. Ma tworzyć i wyrównywać szanse edukacyjne oraz możliwości rozwoju dzieci, rozbudzać zainteresowanie nauką, ukazywać i promować korzyści płynące z wiedzy. Poszerza zainteresowania dzieci, wzbudza fascynację światem i badaniami. Nieoficjalne motto Uniwersytetu Dziecięcego to: "Wiedza to wolność". Dzieci mogą korzystać z różnorodnych zajęć, poświęconych m.in. astronomii, filozofii, chemii, fizyce, antropologii oraz biologii – a także dotyczących innych dziedzin nauki, reprezentowanych na UMCS. Większość wykładów odbywa się na Wydziale Ekonomicznym a także Wydziale Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki; warsztaty organizowane są w laboratoriach, w ACK UMCS "Chatka Żaka" i innych pomieszczeniach uniwersyteckich. W mijającym roku akademickim z zajęć Uniwersytetu Dziecięcego UMCS korzystało ponad 7 tysięcy małych studentów (co oznacza, że jesteśmy największym uniwersytetem dziecięcym w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę dzieci biorących udział w zajęciach w jednym roku).

Fot. Robert Frączek
 
 
 

    Aktualności

    Data dodania
    22 czerwca 2015