Za nami II Forum Administracji

II Forum Administracji odbyło się pod hasłem „Komunikacja w Uniwersytecie”. 13 i 14 marca w gościnnych progach Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS przedstawicielki i przedstawiciele administracji wydziałowych oraz centralnej mieli okazję podnieść swoje kompetencje, a także wziąć udział w ciekawych wykładach i warsztatach.

Wydarzenie otworzył rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. Na wstępie złożył na ręce dyrektor Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS Alicji Borzęckiej-Szajner podziękowania za organizację tego wydarzenia oraz dodał: „Bardzo się cieszę, że na naszej Uczelni odbywa się dziś ta cenna i ważna inicjatywa. (…) Administracja jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania każdej uczelni. Bez Was nie moglibyśmy jako naukowcy, pracownicy, studenci i doktoranci wydajnie oraz sprawnie pracować. Cieszę się, że będą mogli Państwo doskonalić swoje kompetencje w różnym zakresie, bo program tegorocznego Forum jest imponujący”.

Do zebranych zwróciła się również kanclerz Uczelni Grażyna Elżbieta Fiok: „W tym roku tematem przewodnim Forum Administracji jest komunikacja w Uniwersytecie. To jak się komunikujemy, czy jesteśmy dla siebie życzliwi, czy potrafimy ze sobą rozmawiać i jak chcemy, żeby ta rozmowa wyglądała – to wszystko jest niezwykle ważne (…). Z jednej strony zależy nam, żeby poszerzali Państwo wiedzę w zakresie tematów, które dotyczą spraw formalnych i prawnych, a z drugiej strony świat się zmienia i stąd też na naszym Forum pojawiają się np. kwestie dotyczące sztucznej inteligencji (…). Na Państwa życzenie zwiększyliśmy również liczbę warsztatów, dlatego nasze Forum trwa dwa dni. Życzę Państwu dobrego odbioru i miłych chwil spędzonych w gronie naszej społeczności”.

Kilka słów do publiczności skierował także dziekan Wydziału Filozofii i Socjologii dr hab. Leszek Kopciuch, prof. UMCS, który połączył kwestie organizacji Forum Administracji z filozofią i odniósł się do wartości, jakie niesie za sobą to wydarzenie, m.in.: relacji personalistycznych, nowoczesności i gościnności.

W części panelowej cechy dobrej rozmowy i komunikacji przybliżyła dr hab. Katarzyna Klimkowska, prof. UMCS, a założenia języka inkluzywnego – Jolanta Prochowicz z Fundacji Camera Femina. O roli społeczności akademickiej w realizacji celów zrównoważonego rozwoju opowiedziała dr hab. Aleksandra Kowalska, prof. UMCS, zaś wykorzystanie sztucznej inteligencji w administracji przybliżył dr Kamil Filipek.

Dzięki udziałowi w warsztatach uczestnicy mieli szansę zarówno na rozwój zawodowy i osobisty, jak i na chwilę relaksu. Podczas dwudniowych warsztatów pracownicy mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie aktów prawnych w postępowaniach awansowych, decyzji administracyjnych, odznaczeń państwowych i resortowych oraz analizy i wizualizacji danych z wykorzystaniem Excela. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także, jak napisać dobry tekst na stronę internetową i wykorzystać media społecznościowe w promocji Uniwersytetu. Poznali również podstawy polityki antydyskryminacyjej, zasady savoir-vivre, które należy stosować wobec osób z niepełnosprawnościami oraz sposoby na rozpoznanie i wyrażenie swojej złości. Z kolei podczas strefy relaksu mogli zgłębić tajniki naturalnych kosmetyków oraz wyrazić się poprzez sztukę i nauczyć się malowania tuszem.

Inicjatorzy Forum zaprosili do wygłoszenia wystąpień i poprowadzenia szkoleń specjalistów w swoich dziedzinach związanych głównie z naszą Uczelnią – przede wszystkim pracowników administracji centralnej. Za organizację odpowiadali pracownicy Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów kierowanego przez Alicję Borzęcką-Szajner oraz przedstawiciele Wydziału Filozofii i Socjologii.

Wydarzenie, tak jak w ubiegłym roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem i pokazało, że takie inicjatywy na Uczelni są bardzo potrzebne.

Do zobaczenia za rok!

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    14 marca 2024