Współpraca z UNHCR będzie kontynuowana

15 grudnia odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz rektorskich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Biura Terenowego Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), podczas której zostały podpisane porozumienia przedłużające współpracę pomiędzy wymienionymi uczelniami a UNHCR. W imieniu Rektora UMCS porozumienie podpisał dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, a ze strony UNHCR – Marco Procaccini, dyrektor Biura UNHCR w Lublinie.

Podczas uroczystości wręczono certyfikaty uznania i vouchery dla jednostek uczelnianych zaangażowanych w pomoc uchodźcom i skupiającym wokół siebie wolontariuszy. Certyfikatem wyróżniono Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, które po wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie włączyło się w działania na rzecz uchodźców, tworząc świetlicę pomocową „Wspólna Przestrzeń”. Pracownicy i wolontariusze pomagali w organizacji i prowadzeniu strefy mamy i dziecka, w opiece nad dziećmi uchodźców, w tłumaczeniach. Prowadzili też punkt informacyjny, zorganizowali kursy języka polskiego i wydarzenia kulturalne dla ukraińskich dzieci. Obecnie działania ACKiM UMCS Chatka Żaka koncentrują się m.in. na włączaniu studentów zagranicznych, często będących też uchodźcami, w nurt kultury.  

W dalszej części uroczystości ogłoszono również wyniki konkursu na najlepszą pracę dyplomową (licencjacką/inżynierską, magisterską i doktorską) o tematyce przymusowych wysiedleń oraz uchodźstwa. Konkurs zorganizowali wspólnie UNHCR, UMCS i KUL. Pierwszą nagrodę w kategorii prac licencjackich kapituła przyznała Maciejowi Goździewskiemu za napisaną i obronioną na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS pracę licencjacką pt. Wyzwania wobec polskiego systemu edukacji związane z napływem uchodźców z Ukrainy. Doświadczenia publicznych szkół podstawowych w Lublinie. W imieniu laureata nagrodę odebrał jego promotor – dr Andrzej Jekaterynczuk. Z kolei wyróżnienie w konkursie zdobyła praca licencjacka pt. Relacje polsko-ukraińskie na terenie Nadsania na przykładzie Dubiecka i okolic w latach 1944–1950 napisana przez Rafała Ziołę pod kierunkiem dr. Ariela Orzełka na Wydziale Historii i Archeologii UMCS.

Dyrektor Biura UNHCR w Lublinie Marco Procaccini podkreślił ważną rolę współpracy z uczelniami i zadeklarował, że konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku. Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS wyraził otwartość naszej Uczelni na współpracę z UNHCR i gotowość do jej rozwijania w przyszłości.

Treść: Nadia Gergało-Dąbek
Zdjęcia: Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    18 grudnia 2023