Wizyta delegacji chińskiej na UMCS

Na przełomie września i października Katedra Fizyki Teoretycznej UMCS gościła troje naukowców z China Nuclear Data Center w Pekinie. Uczelnię odwiedzili prof. Yongjing Chen, prof. Zhigang Ge i dr Lilie Liu. Goście przyjechali do Lublina na zaproszenie profesorów UMCS - Bożeny i Krzysztofa Pomorskich. 2 października br. w imieniu władz rektorskich UMCS z zagranicznymi gośćmi spotkał się prof. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej. W rozmowach wziął także udział prof. Pomorski. Spotkanie dotyczyło rozszerzenia współpracy pomiędzy stroną chińską a naszym Uniwersytetem.

fot. Katarzyna Skałecka

Głównym celem wizyty delegacji zagranicznej było nawiązanie bliskiej współpracy z Lubelską Grupą Teorii Jądra Atomowego, a w szczególności skorzystanie z jej doświadczeń i osiągnięć w dziedzinie teorii rozszczepiania jądra atomowego.

W ramach pobytu na UMCS goście wzięli także udział w „25th Nuclear Physics Workshop”- międzynarodowej konferencji organizowanej od 25 lat przez teoretyków jądrowych z UMCS. Podczas wydarzenia chińscy i lubelscy naukowcy prowadzili długie dyskusje związane z realizacją wspólnego projektu badawczego, o którego finansowanie w ramach konkursu SHENG (organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki) starają się obie strony. 

    Aktualności

    Data dodania
    9 października 2018