UMCS w Times Higher Education World University Ranking 2022

Miło nam poinformować, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz pierwszy został sklasyfikowany w opublikowanej 2 września 2021 r. najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2022.

UMCS uplasował się na 1201 pozycji rankingowej, a w ogólnym zestawieniu polskich uczelni wyższych nasz uniwersytet uzyskał wysoką 9. pozycję spośród wszystkich 23 notowanych instytucji (m.in. po Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, AGH oraz Gdańskim Uniwersytecie Technologicznym). Wynik naszego uniwersytetu cieszy tym bardziej, ponieważ UMCS uzyskał wysokie noty we wskaźniku pn. „badania”, który odnosi się do strategicznego obszaru działania naszej uczelni.

Ranking Times Higher Education WUR to światowe zestawienie obejmujące w swej najnowszej edycji ponad 1600 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu z 99 państw i terytoriów zależnych, co czyni go największym i najbardziej zróżnicowanym rankingiem uczelni wyższych na świecie. Tabela opiera się na 13 starannie skalibrowanych wskaźnikach, które mierzą efektywność instytucji w czterech obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy i perspektywy międzynarodowe. Są to następujące kryteria: ilość przyznanych doktoratów względem tytułu licencjata, liczba przyznawanych doktoratów, reputacja nauczania, dochody instytucjonalne dla kadry akademickiej, liczba studentów w stosunku do liczby kadry akademickiej, liczba publikacji względem kadry akademickiej, przychody z badań dla kadry akademickiej, reputacja badawcza, wpływ cytowań, dochody przemysłu dla kadry akademickiej, procent międzynarodowej kadry, współautorstwo międzynarodowe, procent studentów zagranicznych.

W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 108 milionów cytowań w ponad 14,4 milionów publikacji naukowych i uwzględniono dane z ponad 2100 instytucji oraz odpowiedzi ankietowe od prawie 22 000 naukowców na całym świecie.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął University of Oxford. Dwa pozostałe miejsca na podium należą do California Institute of Technology, Harvard University (Ex aequo) oraz Stanford University. Z uczelni polskich najlepiej, podobnie jak w poprzednich latach, wypadł Uniwersytet Jagielloński.

Pełne wyniki rankingu

Ranking Times Higher Education World University Ranking rozpoznawany jest przez studentów na całym świecie, cieszy się zaufaniem naukowców, rad zarządzających uczelni, partnerów z sektora gospodarki oraz rządów państw. Zestawienie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych rankingów na świecie, przygotowanych przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education”. Ranking publikowany jest corocznie od 2010 roku.

    Aktualności

    Data dodania
    2 września 2021