Trwa Sympozjum Prawa Konstytucyjnego „Dla Polski”

Uczelnie działające w ramach Związku Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski zorganizowały Sympozjum Prawa Konstytucyjnego „Dla Polski”, które odbywa się w dn. 25-27 marca w hotelu Hampton by Hilton Lublin.

W wydarzeniu bierze udział ponad 40 wybitnych naukowców, specjalistów prawa konstytucyjnego z całej Polski, którzy dyskutują o obecnej sytuacji i zagadnieniach dotyczących wymiaru sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, prokuratury oraz prawa wyborczego.

25 marca odbyło się uroczyste otwarcie sympozjum. Zebranych gości w imieniu ZUL przywitał rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski i podkreślił: „Wśród Państwa są znawcy problematyki konstytucyjnej, dla których tematyka sympozjum dotycząca funkcjonowania najważniejszych instytucji ustrojowych jest szczególnie bliska. Bliska jest ona także środowisku uniwersyteckiemu, a Lublin to wszakże nie tylko miasto wielu uniwersytetów, ale również miasto, w którym spotykały się różne kultury, koncepcje i idee. Stąd też dialog i wymiana poglądów jest wręcz wpisana w funkcjonowanie lubelskiej społeczności.”

Z kolei prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS dodał: „Dziękuję za tak szeroki odzew ze strony wybitnych przedstawicieli prawa polskiego, którzy zdecydowali się przybyć do Lublina – stolicy staropolskiej Temidy, aby w duchu wzajemnego zrozumienia dla różnych poglądów uczestniczyć w debacie o najważniejszych sprawach ustrojowych obecnie nurtujących i niepokojących opinię publiczną. […] Mam nadzieję, że zwieńczeniem lubelskiego spotkania będą rekomendacje, które jako wynik przeprowadzonej dyskusji mogą stać się wskazówką lub nawet impulsem dla organów władzy publicznej do przeprowadzenie stosownych działań lub zmian prawnych.”

UMCS w dyskusjach reprezentował kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego dr hab. Sławomir Patyra, prof. Uczelni, obecni byli także naukowcy z Instytutu Nauk Prawnych UMCS. W inauguracji wydarzenia wzięli również udział przedstawiciele lubelskich uczelni: rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, prorektor Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof Giannopoulos i prorektor KUL dr hab. Adam Zadroga, prof. Uczelni oraz zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Na koniec sympozjum zaplanowano zredagowanie końcowego komunikatu obrad. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że w obliczu licznych kontrowersji prawnych związanych ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi tematyki wydarzenia, nie będzie to proste zadanie. Mają jednak nadzieję, że w gronie wybitnych specjalistów z zakresu prawa konstytucyjnego, wypracowanie wspólnego komunikatu merytorycznego, który będzie oderwany od konotacji politycznych, jest możliwe. W podsumowaniu debaty zostanie uwzględniony głos każdego uczestnika spotkania.

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    26 marca 2024