Święto pszczół i otwarcie Pasieki UMCS

8 sierpnia br. w Ogrodzie Botanicznym UMCS obchodziliśmy „Święta Pszczół”. Była to świetna okazja do nauki i zabawy dla całych rodzin. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, wykładów i warsztatów, aby przybliżyć uczestnikom, jak można pomóc naszym skrzydlatym zapylaczom.

W programie znalazły się m.in. konsultacje w zakresie opieki nad pszczołami, obserwacje życia pszczelej rodzin, zdrowa żywność i kosmetyki z wykorzystaniem produktów pochodzenia pszczelego, kiermasz miodów i roślin oraz wystawa domków dla dzikich zapylaczy. Zainteresowani mogli wziąć udział w licznych konkursach: na najciekawszy pszczeli strój, rozpoznawanie roślin miododajnych, podchody „Śladami pszczół wśród roślin miododajnych” czy „Portret dzikiego zapylacza”. Dla najmłodszych oraz ich rodziców przygotowano ciekawe warsztaty: domki dla dzikich zapylaczy, portrety kwiatów na drewnie, świece z wosku pszczelego czy woreczki zapachowe.

Ważnym wydarzeniem było otwarcie Pasieki UMCS. W uroczystej inauguracji wzięli udział zaproszeni goście z lubelskich uczelni, urzędów, instytucji i organizacji ze środowiska pszczelarskiego. Władze rektorskie naszego Uniwersytetu reprezentowali: Prorektor ds. Ogólnych prof. Arkadiusz Bereza oraz Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. Zbigniew Pastuszak.

Pasieka ma służyć przede wszystkim celom edukacyjnym - nie będzie ogólnodostępna dla gości "Botanika" ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i pszczół. Wkrótce na stronie internetowej Ogrodu pojawi się oferta przyszłorocznych zajęć w pasiece skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej.

fot. Błażej Maciorowski

    Aktualności

    Data dodania
    10 sierpnia 2021