Spitsbergen, niezwykła wyspa Arktyki - wideo

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard w Arktyce. Jest to teren bardzo ciekawy pod wieloma względami, m.in. także pod kątem badań naukowych. Ekipy badawcze, w tym również naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, eksplorują tę wyspę od wielu lat.

– Sam Spitsbergen należy (…) do Królestwa Norwegii. Władze norweskie mają bardzo restrykcyjne niektóre przepisy. Jednym z nich jest chociażby posiadanie broni palnej - wiąże się to z tym, że obszar Arktyki czy Spitsbergen jest obszarem żerowania niedźwiedzia polarnego, a więc jest to jedno z największych niebezpieczeństw jeśli chodzi o człowieka. (…) Sama Arktyka, bo tu nie możemy mówić tylko o samym Spitsbergenie, jest niezwykle atrakcyjna i w jej obszarach w tej chwili działa kilkanaście stacji naukowych różnych państw, a wynika to z faktu, że jest dostępna. Dostępność zarówno komunikacyjna, jak i transportowa, jest o wiele łatwiejsza niż na południu, (…) a samo środowisko naturalne Spitsbergenu jest na tyle atrakcyjne, że jest tam organizowane wiele wypraw, w których również UMCS uczestniczy, bo prowadzi własne badania w oparciu o stację polarną.­­ – opowiada dr hab. Piotr Zagórski z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS, prof. uczelni.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, który poświęcony jest tej niezwykłej wyspie. Uczestnik wypraw polarnych z naszej uczelni, prof. Piotr Zagórski przybliża w filmie m.in. bogactwo naturalne i specyfikę Spitsbergenu.

Nagranie zostało przygotowane przez Centrum Prasowe UMCS.

Fot. Pixabay

    Aktualności

    Data dodania
    24 sierpnia 2021