Relacja z konferencji dotyczącej TV UMCS

Na UMCS została uruchomiona Telewizja Akademicka. W tej sprawie, 30 listopada br., odbyła się konferencja prasowa Rektora UMCS prof. Stanisława Michałowskiego.

Kierownikiem TV UMCS została dr hab. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, a Redaktor Naczelną, Magdalena Kozak-Siemińska.

Od 2013 roku w budynku ACK UMCS „Chatka Żaka” działa Inkubator Medialno-Artystyczny – wyjątkowy na rynku Polski Wschodniej cyfrowy ośrodek twórczy z niezwykle bogatym zapleczem technicznym. Korzystają z niego studenci podczas zajęć na uczelni, Inkubator jest także miejscem bardzo wielu konferencji naukowych oraz licznych wydarzeń artystycznych. Infrastruktura ta służy też Akademickiemu Radiu Centrum oraz TV UMCS, która powstała na bazie Grupy Medialnej Inkubatora.

Fot. Maciej Przysucha

Efektem dotychczasowej pracy zespołu TV UMCS są relacje telewizyjne i reportaże z życia uczelni i środowiska akademickiego, m.in. z uroczystości 50-lecia „Chatki Żaka”, 

Dni Kultury Studenckiej, zakończenia roku w Uniwersytecie Dziecięcym, obrony pracy magisterskiej „na polu bitwy”, XII Lubelskiego Festiwalu Nauki, Inauguracji Roku Akademickiego 2015/2016, uroczystości, poświęconych J. Giedroyciowi czy ze spektakularnego odkrycia w Grodach Czerwieńskich. Zrealizowano ponadto dotąd dwa wywiady studyjne: z prof. Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej oraz Elżbietą Adamiak, gwiazdą Festiwalu „Bakcynalia”. Wszystkie te materiały można obejrzeć na stronie internetowej UMCS, od grudnia będą widoczne także na nowej stronie, dedykowanej Telewizji Akademickiej UMCS. Strona będzie dostępna pod adresem www.tv.umcs.pl. W montażu są obecnie relacje m.in.
z Festiwalu „Bakcynalia” i z Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, zaś
w planach – m.in. przygotowanie relacji z Festiwalu „Mikołajki Folkowe”, licznych koncertów – w tym organizowanego 18 grudnia br. w „Chatce Żaka” – a także wielu innych wydarzeń artystycznych i naukowych.

 TV UMCS, jako nowoczesne medium uniwersyteckie o charakterze informacyjnym 

i opiniotwórczym oraz edukacyjnym, będzie poruszać sprawy ważne nie tylko dla społeczności akademickiej UMCS, ale także Lublina i regionu. Będzie wykorzystywała potencjał naukowy, edukacyjny i kulturalny UMCS i ACK UMCS „Chatka Żaka”
oraz możliwości techniczne Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS. Nie zabraknie tematyki naukowej i artystycznej oraz sportowej, a także relacji telewizyjnych
i wywiadów, dotyczących życia studenckiego.

 Ponadto TV UMCS w znacznym stopniu zamierza wspierać sport akademicki.

Dotąd zespół Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS zrealizował już trzy transmisje internetowe z rozgrywek sportowych w Tauron Basket Lidze Kobiet (mecze zespołu Pszczółka AZS UMCS Lublin, rozgrywane w hali MOSiR przy Alejach Zygmuntowskich). Transmisje realizowane są z wykorzystaniem sprzętu Inkubatora (realizacja wizji na
4 kamery) zaś streaming odbywa się przez platformę obsługi nauki "Platon", obsługiwaną przez Lubman UMCS. Widzowie mają możliwość oglądania transmisji na żywo w Internecie na urządzeniach mobilnych (telefony komórkowe, smartfony, tablety), komputerach stacjonarnych i laptopach, a także odbiornikach telewizyjnych z dostępem do Internetu.

Transmisje są realizowane w jakości HD. Będą kontynuowane do końca rozgrywek Tauron Basket Ligi kobiet. W najbliższym czasie planowana jest także czterodniowa transmisja internetowa z Mistrzostw Polski w pływaniu rozgrywanych w Aqua Lublin, których organizatorem jest KU AZS UMCS Lublin. Wszystkie te transmisje będą widoczne także na stronie internetowej TV UMCS.

W planach są kolejne nabory studentów. Będziemy zapraszać do współpracy osoby, które chcą sprawdzić się w roli reportera, operatora kamery, montażysty i producenta, rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

 

 

 

 

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    1 grudnia 2015