Poznaj historię światła - Lumina Park już otwarty

Pół miliona światełek rozbłysło po raz trzeci w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Lumina Park powróciła do Lublina w nowym, magicznym wydaniu – tym razem organizatorzy zaprosili nas do obejrzenia „Historii światła”. Oficjalne otwarcie instalacji połączone z briefingiem prasowym odbyło się 3 listopada br.

Park iluminacji to baśniowa, zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru w scenerii wykreowanej światłem i dźwiękiem. Tegoroczna odsłona zachęca nową, ciekawą tematyką. Hasło „Historia światła” z jednej strony obiecuje dawkę wiedzy i odkrywanie naukowych ciekawostek, a z drugiej – skupia się na różnorodnych zjawiskach związanych ze światłem.

Zwiedzając park odwiedzimy kilkanaście zróżnicowanych krain, w których zobaczymy m.in. strefę ognia, wesoły pociąg, kandelabry, magiczny księżyc, bioluminescencję zwierzęcą czy zorzę polarną. Podczas kilometrowego spaceru zgłębimy także ciekawostki na temat Drogi Mlecznej, dowiemy się, w jaki sposób zjawisko pioruna tłumaczyli dawni Słowianie czy Grecy, dlaczego niektóre grzyby i owady świecą, a także co ma wspólnego księżyc z zakochanymi. Nowością w tym sezonie jest specjalnie skonstruowana gra internetowa, w której pytania są inspirowane tegoroczną tematyką parku.

W uroczystym otwarciu Lumina Park i spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, dyrektor Ogrodu Botanicznego dr Grażyna Szymczak oraz prezes spółki Lumina Jan Szagdaj.

Prof. Radosław Dobrowolski przywitał wszystkich zebranych i krótko opowiedział o atrakcji: – W tym sezonie organizatorzy proponują spacer pod hasłem: „Historia światła”. Sam tytuł budzi dobre skojarzenia i naszą ciekawość. I myślę, że tej ciekawości i fascynacji z odkrywania historii światła nie zabraknie. […] Przypomnę, że co roku Lumina Park w Ogrodzie Botanicznym UMCS odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. W roku ubiegłym było to blisko 50 000 – zarówno tych małych, średnich, jak i starszych. Całe rodziny przybywają, by odkrywać nowe historie. Zapewniam, że przygotowaliśmy dla Państwa mnóstwo pięknych instalacji i zachęcam do odwiedzin przez cały sezon jesienno-zimowy.

Edukacyjny walor parku iluminacji podkreśliła dr Grażyna Szymczak: – Nie tylko zabawa, ale przede wszystkim nauka i edukacja to jedne z najważniejszych wymiarów dla naszego Ogrodu Botanicznego i Uniwersytetu. […] Dziś mówimy o historii światła, bez niego nie byłoby tych wspaniałych iluminacji. Dawno temu została wynaleziona żarówka, Słońce świeci, od kiedy jesteśmy na świecie i dzięki niemu korzystamy, np. z witaminy D. Większość roślin bez światła nie mogłaby żyć. My oddychamy tlenem, który jest produktem ubocznym fotosyntezy. O tej warstwie naukowej, edukacyjnej będzie można przeczytać właśnie na ścieżkach parku iluminacji.

Jan Szagdaj zaznaczył: – Często powtarzam, że bardzo lubimy lumina parki w Ogrodzie Botanicznym UMCS, ponieważ tutaj powstaje magia, możemy bawić się światłem. […] W tym roku chcieliśmy zaskoczyć Państwa czymś zupełnie nowym. W lubelskim Botaniku umieściliśmy około 100 instalacji świetlnych, w tym imponujące instalacje artystyczne Jarosława Koziary oraz Oleny Glinki, ponieważ chętnie sięgamy też po dzieła prawdziwych artystów. Ścieżka zwiedzania liczy 1,3 kilometra długości i składa się z ponad 500 tysięcy punktów świetlnych. Warto dodać, że Lumina Park zużywa około 25 kilowatów energii elektrycznej na godzinę, czyli mniej niż przeciętna restauracja w centrum Lublina.

Zachęcamy do odwiedzin tej niezwykłej atrakcji ulokowanej w pięknych przestrzeniach naszego Ogrodu Botanicznego. Godziny otwarcia parku iluminacji zależne będą od zachodu słońca: od 16.00, 16.30 lub 17.00 do godziny 21.00, ostatnie wejście przewidziane jest o godz. 20.00. Lumina Park będzie zamknięty w poniedziałki, z wyłączeniem 1 stycznia 2024 r.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: bilety.luminapark.pl

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    6 listopada 2023