O wartości i dbałości o język ojczysty – prof. Małgorzata Karwatowska, prof. Rafał Szczerbakiewicz

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione 22 lata temu przez UNESCO. Nawiązuje ono do wydarzeń, które miały miejsce 21 lutego 1952 r. w Dhace w Bangladeszu. Odbyła się wówczas pokojowa demonstracja studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Z okazji tak wyjątkowego dnia zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z udziałem prof. Małgorzaty Karwatowskiej z Katedry Edukacji Polonistycznej, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej oraz prof. Rafała Szczerbakiewicza z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej.

Prof. Karwatowska wyjaśnia, dlaczego język ojczysty jest tak ważny, jakie wartości się w nim kryją i jak można o niego dbać. — Język jest nośnikiem wartości kulturowych. Łącznie z innymi kodami stanowi psychiczne wyposażenie każdego człowieka. Język konstruuje tak naprawdę tożsamość człowieka zarówno jako członka większej wspólnoty, społeczności, podobnie jak i jednostki z charakterystycznym dla niej zarówno sposobem patrzenia na świat, jego porządkowania, jak i wartościowania. Język to najdoskonalszy składnik kultury — podkreśla.

Z kolei prof. Szczerbakiewicz uświadamia, jak istotną częścią naszego języka jest literatura, która utrwala narracje konstruujące naszą tożsamość jako wspólnoty. — Język ojczysty to także literatura i warto się zastanowić, co właściwie jest taką minimalną jej formą (...). Wydaje mi się, że literatura dlatego jest najważniejszą ze sztuk poznania samego siebie, ponieważ uczy ona narracji. Później może być z tego film, a nawet gra komputerowa, ale wszystkie triki narracyjne, wszystkie sposoby ustawienia tej narracji wobec fabuły, postaci, świata są związane właśnie z samą sztuką opowieści — zaznacza.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dobra okazja, aby uświadomić sobie, jak ważne funkcje pełni język, bez którego nie bylibyśmy w stanie się komunikować, tworzyć relacji oraz kultury. Kluczowa jest także dbałość o jego poprawność oraz odpowiednie stosowanie.

Fot. OpenClipart-Vectors

 

    Aktualności

    Data dodania
    22 lutego 2021