O badaniach archeologicznych na Zamku w Lublinie

6 i 7 listopada br. trwa XXXVIII Lubelska Konferencja pt. „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie” organizowana przez Instytut Archeologii UMCS i Muzeum Narodowe w Lublinie. To międzynarodowe wydarzenie stanowi szerokie forum wymiany myśli i doświadczeń archeologów oraz wielu specjalistów z innych dziedzin nauki.

Uroczyste otwarcie obrad z udziałem rektora UMCS prof. Radosława Dobrowolskiego odbyło się dzisiaj (6 listopada) w Galerii Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku w Muzeum Narodowym w Lublinie. W sesji plenarnej, rozpoczynającej konferencję, prezentowane były cztery referaty dotyczące ważnych projektów badawczych – prof. Andrzej Kokowski i dr hab. Piotr Łuczkiewicz, prof. uczelni z Instytutu Archeologii UMCS oraz zaproszeni goście opowiedzieli o inwentaryzacji i dokumentacji strat wojennych dziedzictwa kulturowego Ukrainy, o badaniach kurhanów z IV i III tys. BC w Górnej Tracji, a także o efektach prac badawczych na stanowisku w Malborku-Wielbarku oraz kulisach powstawania publikacji Corpus der römischen Funde im europäischen Barbaricum nr 6.

Czynny udział w konferencji zadeklarowało ponad 150 naukowców reprezentujących kilkadziesiąt polskich i zagranicznych instytucji naukowych, takich jak uczelnie, muzea czy instytuty badawcze. W trakcie dwóch dni intensywnych obrad obecni wysłuchają 80 wystąpień poświęconych podsumowaniom kilkuletnich projektów naukowych, dużych kampanii wykopaliskowych, a także najważniejszych odkryć archeologicznych 2022 roku.

Zakres chronologiczny wystąpień obejmuje przedział czasowy od paleolitu po czasy nowożytne. Z uwagi na dużą liczbę referatów oraz rozległy zakres chronologiczny obrady podzielono na dwie równoległe sekcje – sekcja I: pradzieje; sekcja II: starożytność – czasy nowożytne. Konferencja ma formułę hybrydową, co umożliwi badaczom z Ukrainy czynny udział w wydarzeniu.

Program

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    6 listopada 2023