Naukowczyni z UMCS laureatką „lubelskiego Nobla”

Dr hab. Marzena Świstak z Wydziału Prawa i Administracji UMCS została laureatką Lubelskiej Nagrody Naukowej im. prof. Edmunda Prosta. Kapituła nagrody uhonorowała badaczkę za książkę „Autonomia publicznych uczelni akademickich w Polsce”. Podczas wydarzenia, które odbyło się 4 stycznia w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, odznaczenia honorowe Zasłużony dla Lubelskiego Środowiska Naukowego otrzymali także prof. Leszek Leszczyński – dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UMCS oraz prof. Lucyna Hołysz i dr hab. Jolanta Narkiewicz-Michałek, prof. UMCS związane z Wydziałem Chemii UMCS.

Podczas uroczystości prezes LTN prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk podkreślał walory nagrodzonej książki: - To nowatorska, prekursorska praca, w której autorka porusza w sposób odważny i metodyczny niesamowicie istotne kwestie autonomii uczelni w kontekstach prawno-organizacyjnym, organizacji nauki, badań naukowych, edukacji czy spraw kadrowych.

Lubelska Nagroda Naukowa przyznawana jest od 2000 r. za publikacje książkowe, monografie lub prace badawcze oraz za wynalazki i udoskonalenia techniczne. Od 2008 r. nosi imię zmarłego prezesa LTN, prof. Edmunda Prosta. W kapitule zasiadają rektorzy lubelskich uczelni oraz prezes LTN.

Serdecznie gratulujemy!


Dr hab. Marzena Świstak to radca prawny, pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych, Instytut Nauk Prawnych, Wydział Prawa i Administracji UMCS, wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych prowadzonych przez Wydział Ekonomiczny UMCS.

W roku akademickim 2007/2008 stypendystka programu ERASMUS na Katholieke Universiteit Leuven w Belgii, w październiku 2014 r. jako visiting doctoral student na Wydziale Prawa, Alma Mater Studiorum Uniwersytet w Bolonii, a następnie na Uniwersytecie del Sacro Cuore w Mediolanie. W roku 2008 ukończyła Szkołę Prawa Brytyjskiego, Institute of Continuing Education, University of Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz studia podyplomowe w zakresu prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Republiki Włoskiej w roku akad. 2017/2018. Członek założyciel Stowarzyszenia Naukowego Pro Scientia Iuridica w Lublinie oraz członek European Law Institute z siedzibą w Wiedniu.

Uczestniczka i prelegentka wielu ogólnopolskich i zagranicznych konferencji naukowych. Autorka licznych publikacji z zakresu organizacji i funkcjonowania samorządów zawodowych i innych organizacji typu korporacyjnego (m. in. uczelni) z uwzględnieniem płaszczyzny komparatystycznej, publicznego prawa gospodarczego, prawa nowych technologii, prawa zamówień publicznych oraz finansów publicznych.

Zdjęcie: Wydawnictwo UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    8 stycznia 2024