Medal Amicis Universitatis dla Pana Yeh-Shin Chu

11 lipca br. odbyło się wręczenie Medalu Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska dla Pana Yeh-Shin Chu, pierwszego Sekretarza Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli: Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, Prorektor ds. Studenckich prof. Urszula Bobryk, Dziekan Wydziału Politologii prof. Iwona Hofman, Prodziekan Wydziału Politologii dr hab. Beata Surmacz, kierownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych prof. Marek Pietraś oraz dr hab. Agata Ziętek, prof. nadzw. Z wnioskiem o przyznanie medalu wystąpił Wydział Politologii UMCS.

fot. Bartosz Proll

Yeh-Shin Chu jest dyplomatą, w latach 2000-2004 pracował w Departamencie ds. Stusunków z Europę w MSZ Tajwanu i był odpowiedzialny za stosunki z Polską, Węgrami i na Bałkanach. Od 2012 roku pełni funkcję pierwszego Sekretarza Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Polsce.

Pan Chu współpracuje z Wydziałem Politologii UMCS na wielu obszarach. Z jego inicjatywy została zorganizowana na Wydziale wystawa drzeworytów, które są nieodłącznym elementem obchodów Chińskiego Nowego Roku. Wydarzeniu towarzyszył również wykład dla studentów o kulurze i tradycjach Chin oraz Tajwanu. Laureat wielokrotnie uczestniczył w konferencjach, seminariach i spotkaniach o charakterze naukowym w Lublinie. W znaczący sposób przyczynił się do umiędzynarodowienia działań Wydziału w kierunku azjatyckim, będąc pomocnym przy organizacji wizyt naukowców z Tajwanu.

Dodatkowo Pan Chu propaguje na Tajwanie osiągnięciw naukowe pracowników Wydziału i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. To dzięki jego staraniom delegacja naukowców na czele z Rektorem UMCS złożyła wizytę na Tajwanie w 2016 r. Odbyło się wówczas wiele spotkań, m.in. w Ministerstwie Edukacji, Ministerstwie Nauki i Technologii oraz w Uniwersytetach: Sun Yat-sen, Chengchi, Chiao Tung, Narodowym, Tamkang i w Parku Naukowym Hsinchu. Były to doskonałe okazje do zaprezentowania oferty naukowej i dydaktycznej naszej Uczelni. Efektem wymiernych podpisanych wówczas umów było uruchomienie współpracy i programu ERASMUS+.

Niezależnie od pomocy w obszarze zwiększenia umiędzynarodowienia działań naukowych i dydaktycznych, Pan Yeh-Shin Chu zaprosił studentów Wydziału Politologii do Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Polsce, gdzie odbyło się m.in. seminarium dotyczące oferty grantowej rządu Tajwanu.

    Aktualności

    Data dodania
    12 lipca 2018