Lubelskie Wirtualne Dni Nauki zbliżają się wielkimi krokami

Już 22 września br. o godzinie 9:00 rozpocznie się największe w tym roku lubelskie święto nauki.

W dniach 22-24 września 2020 r. lubelskie publiczne uczelnie wyższe wraz z Urzędem Miasta Lublin zapraszają na Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Celem inicjatywy jest upowszechnianie oraz popularyzacja nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Jest to możliwe dzięki wzajemnej współpracy uczelnianych ośrodków badawczych oraz wsparciu lokalnego samorządu. Projekt skierowany jest do odbiorców krajowych i międzynarodowych bez względu na wiek. Wziąć w nim udział mogą zarówno uczniowie najmłodszych klas, studenci, nauczyciele, jak i przedsiębiorcy, czy osoby starsze. 

Podczas wydarzenia, 22-23.09.2020 r. zostaną zaprezentowane polsko- i anglojęzyczne projekty z zakresu szeroko rozumianej nauki, nowych technologii, sztuki i kultury. Wśród tematów poruszanych w pierwszym bloku znajdą się m.in.: pogoda kosmiczna, bioróżnorodność w otoczeniu człowieka, zjawisko szumu informacyjnego oraz kwestie zdrowia psychicznego. Natomiast w części poświęconej sztuce i kulturze ukazane zostaną dotychczasowe osiągnięcia artystyczne, w tym skróty koncertów oraz spektakli.

Z kolei trzeciego dnia odbędą się Wirtualne Drzwi Otwarte skierowane w szczególności do kandydatów na studia. Tego dnia UMCS, KUL, UP, UM, Politechnika Lubelska oraz Urząd Miasta Lublin pokażą jak przyszłościowe kierunki prowadzone są na uczelniach, w jakich interesujących badaniach biorą udział studenci, a także co żacy mogą robić poza nauką. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać success stories absolwentów z każdej ze szkół wyższych. Dostępne będą także livechaty z przedstawicielami każdej z uczelni.  

W ramach LWDN organizowane są również inicjatywy towarzyszące, m.in. konkurs „Filmowe Laborki” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów wyższych uczelni, którzy czerpią radość z odkrywania fascynującego świata nauki, są zainteresowani nowinkami naukowymi i chcieliby podzielić się swoimi badaniami czy eksperymentami za pośrednictwem nagrań. Dla laureatów przewidziane są trzy nagrody pieniężne.
Z myślą osobach posiadających wielką wyobraźnię został zorganizowany konkurs „Akademicki Lublin 2050”. Uczestnicy zaprezentują studenckie życie Lublina za 30 lat. Oceniane będą: kreatywność, estetyka wykonania i oryginalne przedstawienie tematu. Sponsorem atrakcyjnych nagród rzeczowych oraz partnerem konkursu jest Santander Universidades.

Zachęcamy do śledzenia pojawiających się aktualności, ponieważ od jutra prezentowane będą wybrane tematy związane z tym nietuzinkowym wydarzeniem. Zapraszamy również do odwiedzenia strony Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji, gdzie dostępny jest szczegółowy program oraz transmitowane będzie wydarzenie.

Wydarzenie dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Lubelski Węgiel „BOGDANKA” Spółka Akcyjna oraz Santander Universidades.

    Aktualności

    Data dodania
    14 września 2020