Lubelska delegacja w Ołomuńcu

Lubelska delegacja odwiedziła 22 maja 2023 r. czeskie miasto Ołomuniec. Podczas wizyty odbyły się spotkania z władzami ołomunieckiego ratusza i Uniwersytetu Palackiego. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej reprezentował Rektor prof. Radosław Dobrowolski. W spotkaniach uczestniczyli także Zastępca Prezydenta Lublina Artur Szymczyk, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie Bogdan Łukasik, przedstawiciel Biura Współpracy Międzynarodowej UM Lublin Iwo Weremko oraz Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie Petr Vlček.

Delegację przyjął Prezydent Ołomuńca Mirek Žbánek. Zaprezentował on gościom przykłady współpracy miasta z partnerami z obszaru Europy Środkowej oraz wyraził gotowość na wspólne projekty: „Interesuje nas przede wszystkim szeroka i wielopokoleniowa współpraca, począwszy od szkół podstawowych aż po kluby seniora”. Reprezentanci lubelskiego ratusza również potwierdzili zainteresowanie kooperacją z czeskim partnerem. Wiceprezydent Szymczyk dodał: „Nie mam na myśli deklaracji politycznych, ale żywą współpracę w dziedzinie kultury, sportu czy nauki”.

Poparcie w budowaniu dobrych relacji z Uniwersytetem Palackiego i miastem wyraził także prof. Radosław Dobrowolski. Jak dodał: „Dobrze znam Ołomuniec, a moje związki z tym miastem sięgają już lat dziewięćdziesiątych, gdyż byłem tu na moim pierwszym stażu naukowym. Do dziś utrzymuję tu przyjazne relacje i widzę, jak miasto oraz uczelnia się rozwijają”.

Warto podkreślić, że UMCS od 2021 r. realizuje międzynarodową współpracę partnerską z Uniwersytetem Palackiego, a majowa wizyta była kolejną okazją do rozmów na szczeblu rektorskim. Podczas wizyty na UPOL prof. Dobrowolski spotkał się bowiem ze swoim czeskim odpowiednikiem, prof. Martinem Procházką. 

Fot. organizatorzy wizyty

 

    Aktualności

    Data dodania
    23 maja 2023