Kluczem jest edukacja – podsumowanie projektu CeReClimEn UMCS

Rzetelna edukacja klimatyczna jest dziś priorytetem w kształtowaniu świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród społeczeństw stojących w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu i środowiska. O tym, że należy prowadzić nieustanne działania w celu ochrony naszej planety przed globalnym kryzysem ekologicznym, mówili uczestnicy spotkania podsumowującego projekt pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii”. Został on zrealizowany przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS (Centrum CeReClimEn UMCS) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej i współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 29 listopada 2023 roku w sali konferencyjnej na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in.:

  • prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS;
  • Agnieszka Kruk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie;
  • prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, prorektor UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej;
  • prof. dr hab. Marek Pietraś, p.o. dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS;
  • prof. dr hab. Mariusz Krawiec, kierownik Katedry Fizyki Powierzchni i Nanostruktur na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS;
  • dr hab. Beata Jeżyńska, prof. UMCS, kierownik Katedry Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami;
  • dr Hanna Spasowska-Czarny z Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji z Wydziału Prawa i Administracji UMCS;
  • dr inż. Konrad Pietrykowski z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

Rozpoczynający spotkanie dyrektor CeReClimEn, dr hab. Jan Chadam, prof. UMCS przypomniał, że już teraz musimy chronić Ziemię przed destrukcyjnymi skutkami zmian klimatycznych. Z jego perspektywy jako praktyka zawodowo zajmującego się energetyką, najważniejsze jest podnoszenie świadomości w tej kwestii i nieustanna edukacja. „Musimy ciągle powtarzać, jak ważne jest, abyśmy oszczędzali energię i akceptowali nowe rozwiązania, które być może (z perspektywy krótkoterminowej) wydają się nieuzasadnione biznesowo czy ekonomicznie, a są jednak istotne w długoterminowej perspektywie” – powiedział dyrektor Centrum i dodał, że jako mieszkańcy bogatszej niż inne części świata Europy, jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za klimat i środowisko.

Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski w swojej wypowiedzi podkreślił, że jako społeczeństwo musimy zjednoczyć siły i podjąć szeroko zakrojone działania edukacyjne, uświadamiające zwłaszcza młodym ludziom, jakie są przyczyny i skutki przemian środowiskowych, które urzeczywistniają się już nie tylko w chronologii geologicznej, ale na naszych oczach w tempie katastrofalnym. „Słowo katastrofa nie jest przypadkowe, bo skutki przemian dokonujących się w obecnym czasie są uwarunkowane nie tylko czynnikami naturalnymi, ale przede wszystkim spowodowane są aktywnością człowieka i prowadzą nas na skraj przepaści” – mówił rektor.

W dalszej części swojego wystąpienia prof. Radosław Dobrowolski nawiązał także do idei powołania Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska, które powstało 1 maja 2021 r. jako jednostka w zamyśle wykraczająca swoim działaniem poza miasto czy uczelnię.

Z kolei prezes WFOŚiGW w Lublinie Agnieszka Kruk przypomniała, że od trzydziestu lat Fundusz wspiera finansowo działania związane z ochroną środowiska. Poza znanymi projektami infrastrukturalnymi, takimi jak Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”, realizowane są również programy dotyczące edukacji ekologicznej. „Gratuluję realizacji tego projektu, w naszej ocenie jest on niezwykle istotny i liczymy, że przyczyni się do większej świadomości jeżeli chodzi o oszczędzanie energii oraz o znaczenie OZE” – powiedziała.

Projekt edukacyjny pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii” realizowany był od 1 października 2022 r. do 30 listopada 2023 r. Dyrektor prof. Jan Chadam podkreślił, że częścią działań było przygotowanie trzech serii wykładów e-learningowych o różnym stopniu zaawansowania oraz pięciu odcinków programu popularnonaukowego. Ich celem jest popularyzacja badań naukowych i prac wdrożeniowych powiązanych ze zmianami klimatu i ochroną środowiska. Chodziło także o zaprezentowanie nowatorskich pomysłów stosowanych w praktyce gospodarczej. 

Szczegóły projektu przedstawiła koordynator mgr Urszula Romańczuk-Polubiec. Zaproszeni goście mogli także obejrzeć spoty promocyjne wykładów i zapowiedź programu popularnonaukowego pn. KLIMAT.

W ramach cyklu wykładów e-learningowych eksperci z Politechniki Lubelskiej i Politechniki Warszawskiej wyjaśniają zawiłości produkcji energii elektrycznej i cieplnej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, mówią o budownictwie niskoenergetycznym oraz systemach magazynowania energii, a także o ograniczaniu energochłonności w przemyśle, gospodarstwach domowych i sektorze publicznym, w szczególności w budownictwie. Więcej informacji na temat działań edukacyjnych związanych z produkcją wykładów e-learningowych znaleźć można na stronie UMCS oraz na kanale YouTube CeReClimEn UMCS.

Poza wykładami zostały wyprodukowane również odcinki programu popularnonaukowego KLIMAT. Ekipa realizacyjna przemierzyła Polskę w poszukiwaniu ciekawych inicjatyw z zakresu OZE. W nagraniach wzięło udział blisko 40 ekspertów: przedstawicieli świata nauki i biznesu, przedsiębiorców, samorządowców oraz ekologów. Zostały zaprezentowane innowacyjne rozwiązania dotyczące wykorzystania energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej, technologii wodorowych, a także nowoczesnego budownictwa i magazynowania energii. Pokazano pracę ekspertów, którzy nie tylko w swoich laboratoriach, ale również w domach wdrażają praktyki zrównoważonego życia.

29 listopada na parterze rektoratu UMCS została zorganizowana również wystawa multimedialna w ramach podsumowania projektu. Ekspozycja ukazująca pracę ekspertów oraz ekipy filmowej realizującej nagrania cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności akademickiej. Uczestnicy wystawy chętnie oglądali fotografie z planu zdjęciowego i dokonywali wpisów w Księdze Inspiracji Centrum CeReClimEn UMCS.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    4 grudnia 2023