Inauguracja XVII LFN i pokaz fontann

Zbliża się XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jest to największe wydarzenie tego typu na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych oraz jeden z najsłynniejszych festiwali naukowych w Polsce. W 2021 roku gospodarzem LFN jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Hasło tegorocznej edycji: „Nauka bez granic. Enjoy science!” zwraca uwagę na umiędzynarodowienie dotychczasowej formuły wydarzenia oraz pokazuje, że odkrywanie fascynującego świata nauki niesie ze sobą dużo radości.

Pragniemy poinformować, że uroczyste rozpoczęcie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w sobotę, 18 września 2021 r. w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W Sali Widowiskowej wystąpi orkiestra pn. Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie pod batutą jej założyciela dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów oraz uczniów lubelskich szkół i uniwersytetów. Wejście na galę – ze względu na ograniczony limit miejsc – odbywa się tylko na zaproszenia.  

W dniu inauguracji XVII edycji LFN odbędzie się także premiera spektakularnego widowiska multimedialnego – zapraszamy w sobotę o godz. 21 na pokaz fontann pt. „Symfonia Nauki” na Placu Litewskim. Spektakl powstał przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska. Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Warto odnotować, że na potrzeby widowiska kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk, kierownika Katedry Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego. Z kolei za scenariusz odpowiada lubelski twórca i reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski. Tekst utworu pochodzi z książki Isaaca Newtona pn. „Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku i stanowi Newtonowską definicję masy.

„Symfonia nauki” została również wpisana do repertuaru pokazów fontanny multimedialnej na przyszły sezon, dzięki czemu będzie emitowana przez Miasto Lublin od pierwszego weekendu majowego do końca września przyszłego roku. Organizatorzy planują, aby widowisko w wersji angielskiej pn. „Symphony of Science” znalazło się także w programie pokazów fontann w roku 2023, kiedy to Lublin obejmie zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Mamy również dobrą informację dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście w sobotnim widowisku – o godz. 21.00 wszystkie publiczne uczelnie na swoich fanpage’ach będą realizowały transmisję na żywo z pokazu. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii, kiedy uczelnie jednocześnie będą pokazywać jeden obraz w swoich mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    16 września 2021