GONG 2. Teatr-Próba-Spektakl

GONG 2. Teatr-Próba-Spektakl to jubileuszowa ekspozycja stanowiąca próbę przypomnienia wyjątkowych wydarzeń ze studenckiego ruchu teatralnego w Lublinie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Przywołuje ona działalność Andrzeja Rozhina, założyciela teatru Gong, aktora, reżysera, spiritus movens festiwalu Studencka Wiosna Teatralna, który odbywał się corocznie w Lublinie w latach 1966-1974.

11 maja br. w Bibliotece Głównej UMCS odbyło się uroczyste otwarcie tejże ekspozycji, w którym oprócz licznie zgromadzonych gości, uczestniczyli także aktorzy z dawnego Akademickiego Teatru UMCS.  

Prezentowaną wystawę podzielono na trzy części, charakteryzujące różne aspekty działalności i dziedzictwa Gongu:

Część pierwsza – TEATR – przedstawiała historię Akademickiego Teatru UMCS GONG 2;

Część druga – PRÓBA – miała charakter wspomnieniowy, zawierała wypowiedzi członków Teatru Gong 2 na temat poszczególnych przedstawień, prób, tournée i życia zakulisowego;

Cześć trzecia – SPEKTAKL – to prezentacja dokumentacji fotograficznych, scenariuszy, programów i afiszy najważniejszych przedstawień teatralnych.

Podczas uroczystości, prof. Urszula Bobryk Prorektor ds. Studenckich UMCS za zasługi dla naszego uniwersytetu, wręczyła Andrzejowi Rozhinowi medal Amicis Universitatis.

Główni organizatorzy wydarzenia, które odbyło się w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Biblioteka Główna UMCS.

Fot. Maciej Przysucha

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    12 maja 2015