Gala INTERSTUDENT 2014

Vitaliy Smygur z Ukrainy, studiujący ekonomię na UMCS został najlepszym studentem zagranicznym w Polsce w kategorii "Studia licencjackie" w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu INTERSTUDENT, organizowanego w ramach programu „Study in Poland”.

Oprócz niego laureatami zostali: Gabrielle Karpinsky z USA, Ghanshyambhai Khatri z Indii i Hugues Gentillon z Haiti. Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbyła się 22 stycznia br.

Konkurs INTERSTUDENT to pierwsza w Polsce inicjatywa, która w pełni koncentruje się na środowisku studentów zagranicznych w Polsce. A jest ich w naszym kraju prawie 40 000 choć wciąż za mało – stanowią tylko 2,32% ogółu studiujących). Na polskich uczelniach najwięcej jest młodych Ukraińców (42% studentów zagranicznych w Polsce). Następni w kolejności są Białorusini, Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi.

Cudzoziemscy studenci wnoszą do naszego życia akademickiego i społecznego istotne wartości. Uczą polskich kolegów otwartości na inne kultury, języków obcych, a nawet… gotowania według egzotycznych, oryginalnych przepisów. Stają się też znakomitymi ambasadorami polskich uczelni, miast akademickich i całego kraju wśród swoich kolegów.

Warunkiem udziału w konkursie INTERSTUDENT są: aktywność w lokalnym środowisku studenckim – kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce. Laureaci tegorocznej edycji spełniają te kryteria z naddatkiem!

Kapituła Konkursu w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, przewodniczący Kapituły, prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Mateusz Mrozek, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, Piotr Müller, b. przewodniczący PSRP, Michał Gajda, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Marta Dendys, b. przewodnicząca KRD, po zapoznaniu się z ponad 120 kandydaturami, postanowiła nagrodzić:

● w kategorii studia licencjackie Vitaliya Smygura z Ukrainy, studenta Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie,

● w kategorii studia magisterskie Gabrielle Karpinsky z USA, studentkę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,

● w kategorii studia doktoranckie Ghanshyambhai Khatri z Indii, doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim.

● Nagroda Specjalna INTERSTUDENTA – dla Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce przypadła Huguesowi Gentillonowi z Haiti, doktorantowi na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, który zdobył 50 314 głosów w plebiscycie internautów.

Podczas Gali Laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz cenne nagrody: tablety od Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zegarki marki Lorus od firmy ZIBI, atlasy multimedialne od wydawnictwa Meridian. Specjalne nagrody ufundowali dla nich także rektorzy ich macierzystych uczelni.

 

    Aktualności

    Data dodania
    23 stycznia 2015