550 lat województwa lubelskiego

Województwo lubelskie świętuje 550-lecie istnienia. Z tej okazji 12 kwietnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „550 lat województwa lubelskiego (1474-2024)”, podczas której wręczono odznaczenia dla osób zasłużonych dla regionu, zaś prelekcje przygotowali badacze związani ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Wydarzenie otworzyli marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. JM na wstępie podkreślił, że 2024 rok jest czasem wielu ważnych jubileuszy i nawiązał tym samym do obchodów 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz 550-lecia regionu. Prof. Dobrowolski podziękował obecnym władzom województwa i miasta za dotychczasową współpracę akademicką oraz podkreślił, że „tak szczególny jubileusz, jakim jest 550-lecie województwa lubelskiego, jest dobrym momentem na podsumowania, refleksje, przyjrzenie się naszej historii i wyciągnięcie z niej pewnych wniosków, również tych na przyszłość”.

W swoim przemówieniu rektor odniósł się także do tego, że w organizację wydarzenia zaangażowani są naukowcy z UMCS: „Cieszę się, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej może włączyć się merytorycznie w dzisiejszy jubileusz, a to za sprawą konferencji naukowej, która jest przewidziana w kolejnej części spotkania. Czynię tutaj ukłon w kierunku pracowników Instytutu Historii, kierowanego przez prof. Dariusza Słapka, za przygotowanie bogatej części merytorycznej, na którą już teraz serdecznie Państwa zapraszam”.

Następnie marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wręczyli zasłużonym dla województwa osobom medale upamiętniające jubileusz. W gronie uhonorowanych znalazł się rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, który otrzymał odznaczenie „w dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wkład na rzecz rozwoju regionu oraz zachowanie jego tożsamości historycznej i kulturowej”. W dalszej części wydarzenia zebrani wysłuchali koncertu Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

Sesję plenarno-naukową, przygotowaną przez naukowców z naszego uniwersytetu, zainaugurowali rektor prof. Radosław Dobrowolski oraz dyrektor Instytutu Historii dr hab. Dariusz Słapek, prof. UMCS. Działalność Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną przybliżyli prof. Grzegorz Jawor i dr hab. Wiesław Bondyra, prof. UMCS. Szeroki zakres prelekcji obejmował dzieje Lubelszczyzny, o których opowiedzieli m.in.: dr hab. Mariusz Bartnicki – Lubelszczyzna w dobie monarchii piastowskiej, dr hab. Dariusz Wróbel – Wokół genezy województwa lubelskiego, prof. Leszek Wierzbicki– Województwo lubelskie w czasach wczesnonowożytnych XVI-XVIII w. Miejsce w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, prof. Dariusz Kupisz – Samorząd szlachecki w województwie lubelskim w czasach staropolskich, dr hab. Andrzej Przegaliński, prof. UMCS – Lubelszczyzna po utracie niepodległości kraju – miedzy stagnacją a próbą modernizacji. W zaborze austriackim, Księstwie Warszawskim i konstytucyjnym Królestwie Polskim, dr hab. Waldemar Kozyra, prof. UMCS – Województwo lubelskie w Polsce międzywojennej (1919-1939), prof. Mirosław Szumiło – Życie polityczne w Lubelskiem w okresie Polski Ludowej 1944-1989. Władza a społeczeństwo , dr hab. Mariusz Mazur, prof. UMCS  – Lubelszczyzna w czasach PRL – społeczeństwo, gospodarka, kultura, dr Andrzej Jakubowski – Województwo lubelskie jako region przygraniczny – aspekty przestrzenne, społeczne i gospodarcze po 1989 r

Współorganizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Historii i Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS.

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    12 kwietnia 2024