Poznaj Wydział Chemii!

Wydział Chemii ma ponad siedemdziesięcioletnie tradycje naukowe! Od wielu lat posiada kategorię „A” świadczącą o wysokim poziomie badań naukowych i przygotowaniu do nauczania chemii jako dyscypliny naukowej. Studia I oraz II stopnia jako jedyne z zakresu nauk chemicznych w Polsce znalazły się w zaszczytnym gronie 5 kierunków, wyróżnionych Certyfikatem Doskonałości Kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Eksperymentalny charakter zdobywania wiedzy na kierunku Chemia kładzie duży nacisk na praktykę i umiejętność współpracy w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu nic, co z chemią w praktyce jest związane, nie będzie Ci obce – od planowania doświadczeń, przygotowania sprzętu, prowadzenie obserwacji, po wykorzystanie otrzymanych efektów w prowadzeniu swoich pierwszych chemicznych pokazów.

Na praktykach studenckich w różnorodnych gałęziach przemysłu – od farmaceutycznego po wydobywczy, bo dzięki studiowaniu chemii poznajesz zarówno zastosowania wiedzy chemicznej w przemyśle tradycyjnym, jak również w innowacjach – od niskoemisyjnych technologii przyszłości, po ponadczasową ochronę zdrowia, piękna, pracę na rzecz podwyższania jakości życia, powstawania nowych specjalizacji przemysłu, zrównoważonego rozwoju gospodarki oraz ochrony i zachowania trwałości materialnego dziedzictwa kulturowego.

Na studiach pierwszego stopnia poznasz podstawy wybranych zainteresowań naukowych, zyskasz praktyczną wiedzę, nauczysz się przedmiotów niezbędnych dla warsztatu młodego.

Wszystkie specjalności kierunku Chemia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych.

Przybliżymy Ci specjalności, które możesz wybrać:

Na studiach I stopnia – 3-letnich studiów licencjackich na kierunku Chemia, mamy do wyboru 5 specjalności:

  • Chemię podstawową i stosowaną,
  • Analitykę chemiczną,
  • Chemię Środków Bioaktywnych i Kosmetyków,
  • Chemię kryminalistyczną
  • Chemię w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej.
Chemia kryminalistyczna

Specjalizacja ta pokazuje, jak kryminalistyka wykorzystuje wiedzę chemiczną w realizacji zadań operacyjnych, działaniach kontrolnych, prewencyjnych, detekcyjnych – poszukiwaniu i zabezpieczaniu obecności substancji, które mają kluczowe znaczenie dla różnych sfer bezpieczeństwa, a także dostarczają od strony chemicznej wskazówek do ustalania przyczyn zdarzeń, ich przebiegu oraz skutków.

Chemia kryminalistyczna - zarejestruj się

Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków

Specjalność prowadzona w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Zgłębianie wiedzy z pogranicza chemii i nauk przyrodniczych oraz odkrywanie właściwości biologicznie aktywnych substancji, które mają znaczenie w działaniu kosmetyków, związków aromatycznych oraz kontrolowaniu jakości żywności i surowców naturalnych.

Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków - zarejestruj się

Chemia w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej

Jeśli oprócz chemii uwielbiasz sztukę i chcesz wyróżniać się unikalnymi umiejętnościami, to wybór tej specjalności pozwoli równolegle rozwijać te pasje. Unikalna, niszowa specjalność – przyciąga interdyscyplinarnym podejściem do zagadnień konserwacji dzieł sztuki, zabytków architektury, chemii budowlanej i materiałowej. W ramach tej specjalności ważny jest rozwój praktycznych umiejętności manualnych tworzenia rzeźb i rysunków.

Chemia w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej - zarejestruj się

Analityka chemiczna

Jeśli marzysz o pracy w diagnostyce chemicznej – jest to coś dla Ciebie. Jeśli jesteś gotowy do zgłębiania wiedzy, jak prowadzić obserwacje badawcze, uzupełniać i analizować dane na podstawie nowoczesnych i szeroko stosowanych metod analitycznych – wybierz analitykę chemiczną.

Analityka chemiczna - zarejestruj się

Chemia podstawowa i stosowana

Propozycja dla młodych chemików o tematycznie szerokich zainteresowaniach – ciekawych różnorodnych zastosowań wiedzy z dziedziny chemii w rozwiązaniach produkcyjnych. Specjalność ta koncentruje się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności w zakresie otrzymywania, analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych. W obszarze chemii podstawowej i stosowanej poznajesz, jak w różnych gałęziach przemysłu, zastosowanie środków chemicznych i dobór właściwej technologii ich wytwarzania napędza rozwój nowoczesnej, zrównoważonej gospodarki – energetyki, transportu, logistyki i komunikacji, opartych o zasady recyklingu w produkcji oraz ekologicznego postępowania z odpadami.

Chemia podstawowa i stosowana - zarejestruj się

Moduł nauczycielski to równoległa do programów wszystkich specjalności kierunku Chemia na studiach I i II stopnia możliwość dodatkowego kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela chemii. przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz metodyczne do wykonywania zawodu nauczyciela chemii. Moduł realizowany jest równolegle ze studiami kierunkowymi. Zajęcia wchodzące w skład modułu trwają przez pięć semestrów studiów I stopnia i trzy semestry studiów II stopnia. Zaliczenie wszystkich zajęć i praktyk objętych modułem daje absolwentom uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela chemii we wszystkich typach szkół.

Jak widzisz, wybór jest naprawdę duży! Jesteśmy przekonani, że każdy młody naukowiec znajdzie coś dla siebie!

Dzięki studiom i praktykom zawodowym nauczysz się przekazywać tę złożoną wiedzę innym – to właśnie Ty możesz inspirować innych do troski o nasze wspólne bezpieczeństwo, inicjować zmiany na rzecz efektywności działań, innowacyjnych technologii, zdobywać i przekazywać nową praktyczną wiedzę i umiejętności innym – współpracownikom, klientom, a kto wie, może z biegiem czasu, nawet i swoim przyszłym uczniom i studentom.

    Aktualności

    Autor
    Anna Zatyka
    Data dodania
    6 lipca 2021