Podsumowanie pierwszego dnia Drzwi Otwartych na UMCS

Pierwszy dzień wiosny rozpoczęliśmy Drzwiami Otwartymi w formie hybrydowej - największym wydarzeniem skierowanym do kandydatów na studia. Tłumnie zebrana młodzież miała okazję sprawdzić, jak studiuje się na naszym Uniwersytecie oraz dlaczego warto stać się częścią społeczności akademickiej UMCS. Tym razem część główna Drzwi Otwartych odbywała się na Wydziale Prawa i Administracji, a pozostałe wydarzenia w budynku rektoratu oraz na wszystkich wydziałach Uczelni. Wieczorem zainteresowani mogli skorzystać z webinaru uniwersyteckiego oraz spotkania online ze specjalnym gościem – drem Dawidem Myśliwcem.

1075 dni – tyle czasu minęło od ostatniej edycji Drzwi Otwartych w formule stacjonarnej na naszym Uniwersytecie. Po niemal trzech latach w dniu inauguracji Drzwi Otwartych powróciliśmy do spotkań stacjonarnych na poszczególnych wydziałach i jednostkach ogólnouczelnianych. Na kandydatów zainteresowanych ofertą UMCS-u, niemogących zaszczycić nas swoją obecnością, czekają webinaria, które będą trwać do 25 marca, a niektóre webinaria wydziałowe nawet do 25 kwietnia.

Drzwi Otwarte UMCS uroczyście zainaugurowali przedstawiciele władz rektorskich: JM rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska

Jak co roku program Drzwi Otwartych był bogaty w różne atrakcje. Sporym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z pracownikami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Przedstawicielki OKE omawiały moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także przekazywali tegorocznym maturzystom praktyczne wskazówki, które ułatwią pisanie egzaminu dojrzałości.

Wielbiciele rozgrywek sportowych również nie mogli się nudzić - w Centrum Kultury Fizycznej przez cały dzień odbywały się rozgrywki Integracyjnego Turnieju o Puchar Rektora UMCS w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, koszykówka, pływanie, tenis stołowy, a także boccia, szachy czy siatkówka na siedząco. Pasjonaci języka angielskiego mogli natomiast wziąć udział w finale konkursu językowego „Faces of America”, zorganizowanego na Wydziale Filozofii i Socjologii – 1. miejsce w finale konkursu zajęli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

W ramach Drzwi Otwartych zorganizowane zostały wycieczki po kampusie w języku polskim i ukraińskim. Uczestnicy wydarzenia mogli również przemieszczać się między wydziałami specjalnie przygotowanym autobusem. Strzałem w dziesiątkę okazała się natomiast gra miejska „Poznaj UMCS”, rozegrana na terenie miasteczka akademickiego we wszystkich wydziałach Uniwersytetu. Finał gry stanowiło losowanie zwycięzców, zorganizowane na żywo na stronie UMCS-u na Facebooku.

Nie lada atrakcją okazała się również ustawiona na placu Marii Curie-Skłodowskiej fotościanka. Liczne grono osób skorzystało z okazji na wykonanie wspólnego zdjęcia z patronką naszej Alma Mater.

W stacjonarnej formule Drzwi Otwartych nie zabrakło też ciekawych warsztatów edukacyjnych, jakie prowadzili studenci zagraniczni, konsultacji z doradcami zawodowymi oraz psychologami, jak również przedstawicielami Biura Spraw Studenckich i programu Santander Universidades, zachęcającymi do korzystania ze stypendiów i stażów.

Podczas Drzwi Otwartych UMCS uczniowie licznie odwiedzali również ACKiM Chatkę Żaka, gdzie przyszli studenci brali udział w warsztatach artystycznych, mieli okazję obejrzeć występy grup artystycznych, a także skorzystać z warsztatów radiowych w Radiu Centrum oraz telewizyjnych w TV UMCS. W „Chatce” ulokowane zostało też stoisko Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS, gdzie kandydaci zapoznawali się z działalnością ZUSS-u i chętnie sprawdzali swoje umiejętności w „Jendze”.

Pierwszy dzień Drzwi Otwartych 2022 wzbudził ogromną uwagę wśród tegorocznych maturzystów. Uczniowie ostatnich klas szkół uczestniczyli w wielu wydziałowych warsztatach, z zainteresowaniem brali udział w spacerach po kampusie i grze miejskiej.

Osoby niemogące uczestniczyć w formie stacjonarnej Drzwi Otwartych mogły od godziny 17:00 oglądać na żywo webinar ogólnouniwersytecki – w trakcie nagrania o UMCS opowiedzieli  JM Rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska,  Pełnomocnik Rektora ds. studenckich mgr Justyna Rokita Kasprzyk, specjalistka Biura Rekrutacji mgr Monika Piątek. O tym, w jaki sposób zorganizować sobie czas wolny na studiach opowiedział z kolei kierownik Biura Sportu mgr Rafał Walczyk, wiceprzewodnicząca ZUSS UMCS Paulina Jamrozik oraz dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka mgr Izabela Pastuszko.

Po godzinie 18:00 na profilu UMCS na platformie Facebook odbyło się natomiast spotkanie online z gościem specjalnym – drem Dawidem Myśliwcem, twórcą kanału „Naukowy Bełkot”, który opowiedział o najdziwniejszych sposobach na leczenie ludzi. Uczestnicy spotkania online wzięli także udział w konkursie – nagrodami były podpisane książki naszego gościa.

Pamiętajcie – to jeszcze nie koniec świętowania! W formule zdalnej Drzwi Otwarte UMCS 2022 potrwają przez kilka dni, a poszczególne webinary wydziałowe potrwają do 25 kwietnia.

Uważajcie, by niczego nie przegapić – pełny program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Fot. Bartłomiej Wójtowicz, Bartosz Proll

 

    Aktualności

    Data dodania
    22 marca 2022