Geoinformatyka – specjalistyczne studia dla najlepszych!

Chcesz uzyskać wiedzę, dobre wykształcenie oraz przygotować się do pracy zawodowej, nie zapominając o realizacji swoich pasji i zainteresowań sportowych czy kulturalnych? Skorzystaj z oferty kształcenia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – największej lubelskiej uczelni. Czeka na Ciebie wiele ciekawych kierunków i specjalności, dzięki którym przygotujesz się do podjęcia pracy zawodowej w przyszłości.

Geoinformatyka

To jedna z ciekawszych ścieżek kształcenia – kierunek międzyobszarowy, realizowany na UMCS przez Wydziały Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki. Z uwagi na praktyczny charakter studiów główny nacisk położny na rozwijanie umiejętności związanych z posługiwaniem się narzędziami (hardware i software) służącymi do: pozyskiwania, przetwarzania, analizowania, zarządzania i publikowania informacji przestrzennej, jak również studia te umożliwią nabycie zdolności rozwijania tych narzędzi.

Wśród przedmiotów realizowanych w ramach studiów znajdziesz między innymi:

 • Podstawy programowania i algorytmizacji;
 • Grafika komputerowa i przetwarzanie obrazów cyfrowych;
 • Globalne systemy pozycjonowania;
 • GIS mobilny i GPS w terenie;
 • Podstawy programowania aplikacji GIS.

Wiedza zdobyta podczas tych studiów znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach nauki i biznesu, praktycznie wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest informacja przestrzenna. Geoinformatyka łączy przestrzeń geograficzną z informatyką dla różnych zastosowań: gromadzenia danych z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej, tworzenia i rozwijania baz danych przestrzennych, analizy przestrzennej, analizy zobrazowań satelitarnych, projektowania stacjonarnych i mobilnych Systemów Informacji Przestrzennej, geowizualizacji danych, modelowania procesów przyrodniczych oraz gospodarczych, publikowania interaktywnych map w sieci itp.

Bez pomocy specjalistów ds. geoinformatyki nie jest obecnie możliwa obsługa m.in.: systemów decyzyjnych agencji rządowych czy administracji państwowej odpowiedzialnej za zarządzanie środowiskiem i planowaniem przestrzennym, a także systemów nawigacyjnych, transportu, górnictwa, energetyki, rolnictwa i leśnictwa, telekomunikacji, bankowości, wojska i służb ratowniczych, ochrony zdrowia czy agencji turystycznych.

Piotrek jest studentem trzeciego roku na kierunku geoinformatyka: „To wymagające studia dla ambitnych, ale to nie wszystko. Poza nauką na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej orgaznizowanych jest wiele ciekawych akcji i wydarzeń. Działa tu również Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GEOIT UMCS, które odniosło już wiele sukcesów. Studiowanie geoinformatyki to dla mnie wielka przygoda, ale też spełnienie marzeń o praktycznym zawodzie i pewnej przyszłości”.

Studenci z Koła Naukowego GEOIT UMCS realizują wiele praktycznych i pożytecznych projektów. Jednym z nich jest stworzenie interaktywnego planu Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, który możesz zobaczyć na stronie Projektu.

Jeśli szukasz studiów, które łączą praktykę z biznesem, są nowoczesne i praktyczne, to geoinformatyka jest właśnie dla Ciebie! Nie wahaj się, wybierz geoinformatykę i dołącz do najlepszych!

  Aktualności

  Autor
  Redakcja UMCS
  Data dodania
  18 kwietnia 2018