Wyniki wyborów w Szwecji | Komentarz ekspercki dr. Damiana Szacawy

Każdy głos ma znaczenie - właśnie taką frazą można podsumować przeprowadzone w tym tygodniu wybory parlamentarne w Szwecji, które cieszyły się ponad 80. procentową frekwencją. Ich już w zasadzie ostateczne wyniki uczyniły zwycięzcą blok partii prawicowych (136 mandaty w Rigstagu), posuwając lewicę po ośmioletnich rządach na drugie miejsce (134 mandaty).

Wybory, zdaniem dra Damian Szacawa z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS w nowym odcinku programu Podróż bez Paszportu, upłynęły pod znakiem 2 budzących największe zainteresowanie wśród wyborców tematów: wysoka inflacja oraz kwestia przestępczości i migracji.

Więcej o ich wpływie na wyniki wyborów, a także o anatomii obu szwedzkich bloków partii politycznych oraz zmianach, jakie mogą czekać na politykę zagraniczną Szwecji zachęcamy posłuchać pod linkiem na Youtube lub na Spotify.

Dodatkowo, polecamy do obejrzenia świeży odcinek podcastu Rozmów Instytutu Europy Środkowej, w którym dr Damian Szacawa kontynuuje omawianie wątku wyników wyborów w Szwecji, odpowiadając na m.in. takie pytania jak - co oznacza zwrot na szwedzkiej scenie politycznej i czy prawicy uda się zbudować stabilną koalicję? 

    Aktualności

    Data dodania
    17 września 2022