Sukces wydawniczy pracowników Instytutu

Z wielką satysfakcją informujemy, że w najnowszym numerze czasopisma "Przegląd Sejmowy" (200 punktów na liście MEiN) ukazał się artykuł naukowy pt. "Nowelizacja Kodeksu wyborczego w styczniu 2023 r. Przyczynek do dyskusji o frekwencji wyborczej w Polsce" autorstwa Marzeny Cichosz, Marty Michalczuk-Wlizło Małgorzaty Podolak.

Celem artykułu jest analiza przyjętych rozwiązań w kontekście dotychczasowej praktyki politycznej i decyzji wyborców osadzona w nurcie badań instytucjonalno-funkcjonalnych. Autorki publikacji stawiają tezę, że na charakter wprowadzanych zmian legislacyjnych odnoszących się do działań profrekwencyjnych wpływały czynniki sytuacyjne, w tym przede wszystkim preferencje partyjne określonych segmentów elektoratu oraz zbliżająca się elekcja parlamentarna w 2023 r., co jednocześnie oddziaływało na jakość stanowionego prawa.

Analizę rozwiązań przyjętych na mocy uchwalonej nowelizacji poprzedzają rozważania na temat badań frekwencji i absencji wyborczej, a także charakterystyka głównych zmian wprowadzonych w drodze nowelizacji zmian Kodeksu wyborczego z 2011 r.


Serdecznie gratulujemy Autorkom!

Zachęcamy do lektury! Artykuł w wersji elektronicznej jest dostępny w załączeniu oraz na stronie internetowej dwumiesięcznika "Przegląd Sejmowy".


„Przegląd Sejmowy” znajduje się w wykazie czasopism naukowych prowadzonym przez Ministra Edukacji i Nauki na potrzeby oceny jednostek naukowych z przyznaną liczbą 200 punktów.

Misją czasopisma jest działanie na rzecz rozwoju i upowszechniania wiedzy naukowej o parlamencie i parlamentaryzmie, a także wspieranie i dokumentowanie prac Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – instytucji demokratycznego systemu politycznego, forum dyskusji publicznej i aktywności partii politycznych. Celem jest integracja wiedzy właściwej dla wielu dyscyplin zaliczanych do nauk prawnych, społecznych i humanistycznych.

Czasopismo jest skierowane przede wszystkim do środowiska akademickiego (naukowcy, nauczyciele, studenci), ale także do polityków, ekspertów i urzędników. W czasopiśmie są publikowane materiały naukowe (artykuły, źródła, glosy, noty, komentarze, recenzje, sprawozdania, informacje naukowe), głównie z zakresu prawa konstytucyjnego, systemów politycznych i partii politycznych, myśli politycznej i debaty publicznej, wyborów oraz decydowania politycznego.

    Aktualności

    Data dodania
    17 grudnia 2023