Spotkanie z Ambasadorem Niemiec | Diplomatic Talks

23 maja br. naszą Uczelnię odwiedził Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce JE dr. Thomas Bagger. Spotkanie odbyło się na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS w ramach cyklu „Diplomatic Talks” (Rozmowy Dyplomatyczne) organizowanych przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS, podczas których Instytut zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym.

Spotkanie moderował Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS prof. dr. hab. Marek Pietraś i tradycyjnie składało się ono z dwóch części: wykładu oraz sesji Q/A z udziałem zgromadzonej społeczności akademickiej. Wykład Ambasador Bagger poświęcił przede wszystkim niemieckiemu Zeitenwende, czyli tzw. „epokowemu zwrotowi” w polityce Niemiec, który jak podkreślił nasz Gość jest „szansą dla polsko-niemieckiej współpracy”. Podczas przemówienia Ambasador Bagger odniósł się również do służby w dyplomacji i mówił o własnym, bogatym doświadczeniu pracy w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec.

Pytania do Pana Ambasadora skierowane od zgromadzonych studentów, licealistów oraz nauczycieli akademickich dotyczyły między innymi: roli Niemiec w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie; relacji Polsko-Niemieckich oraz współczesnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.   

Spotkanie z Ambasadorem Baggerem było trzecim wydarzeniem z serii Diplomatic Talks. Przypomnijmy, że serię spotkań zainaugurował Ambasador USA w Polsce JE Dr. Mark Brzeziński, a 10 maja gościliśmy Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce JE Daphne Bergsma.

Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować, że16 czerwca br. naszą Alma Mater odwiedzi Ambasador Republiki Irlandii w Polsce JE Patrick Haughey. Serdecznie zapraszamy!


fot. Bartosz Proll


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    24 maja 2023