Nowe publikacje naukowe pracowników INoPiA

 Serdecznie zachęcamy do lektury nowych książek autorstwa pracowników naukowych Instytutu Nauk o Polityce i Administracj UMCS. W ostatnim czasie ukazały sie następujące tytuły:

  • Administracja publiczna. Zarys wykładu pod redakcją prof. dr hab. Agnieszki Pawłowskiej, dr hab. Katarzyny Radzik-Maruszak, prof. UMCS i prof. dr hab. Jolanty Itrich-Drabare;
  • Kobiety-Polki w nauce, pod redakcją red. dr hab. Krystyny Leszczyńskiej-Wichmanowskiej, prof. UMCS;
  • Poprawność polityczna. Źródła, przejawy, kontrowersje, autorstwa dr. Kamila Aksiuto, dr. Marcina Pomarańskiego i dra Michała Wallnera;
  • Przywództwo lokalne kobiet w Polsce. Studium gmin wiejskich autorstwa dr Justyny Wasil.

Administracja publiczna. Zarys wykładu

Recenzowana praca ukazuje administrację publiczną - czy to w ujęciu funkcjonalnym, czy instytucjonalnym - w szerokim, wielowymiarowym otoczeniu. Składają się nań przede wszystkim polityka, ale także prawo, gospodarka, społeczeństwo, czy kultura Bez tych odniesień trudno przedstawić istotę administracji publicznej, która jest jednocześnie operacyjną częścią władzy wykonawczej, wyodrębnionym zespołem funkcji i instytucji, zaspokajaniem roszczeń interesariuszy, czy też działalnością na rzecz dobra wspólnego we współpracy ze społeczeństwem obywatelskim. (...) choć autorami recenzowanej pracy są zarówno prawnicy, jak i politolodzy, dominuje w niej perspektywa politologiczna, stanowiąca istotny wkład w rozwój badań nad administracją publiczną (...) na podkreślenie zasługuje widoczne w podręczniku połączenie refleksji teoretycznej z analizą konkretnych rozwiązań normatywnych i praktyk wyznaczających model administracji publicznej w Polsce (...) W rezultacie czytelnik otrzymuje usystematyzowaną wiedzę o teoretycznych ujęciach administracji politycznej, tak w nauce europejskiej, jak i amerykańskiej, oraz o ich odzwierciedleniu w empirii (...) recenzowany „zarys wykładu” uważam za kompletny i przemyślanie ustrukturyzowany; praca zawiera analizę głównych aspektów działania administracji publicznej, co nadaje jej charakter ujęcia holistycznego, nader przydatnego w dydaktyce. Ukazuje złożoność wieloaspektowość problematyki, wyjaśnia pojęcia bliskoznaczne i trafnie wiąże podejście normatywne z empirycznym. Przedstawia całościowo aktualny stan administracji publicznej w Polsce, charakteryzuje jej ewolucję po 1989 roku (odwołując się niekiedy do doświadczeń wcześniejszych) i zarysowuje kierunki jej modyfikacji w przyszłości...

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Antoszewskiego


Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa - LINK

Kobiety-Polki w nauce

Publikacja ma charakter upowszechniający badania naukowe i znaczenie wkładu w rozwój nauki w Polsce i na świecie kobiet, które przez aktywność naukową, kontakty środowiskowe i oddziaływanie naukowe, instytucjonalne oraz osobowościowe zapisały się w rozwoju różnych dziedzin naukowych. W zestawie tym przeważają biogramy kobiet związanych z medycyną. Dobór ten wydaje się właściwy, zwłaszcza że biorąc aktualny stan wiedzy na temat zagadnienia prezentowanego w monografii, osiągnięcia kobiet w zestawieniu z medycyną, chemią oraz fizyką wydają się być najbardziej spektakularne, nierzadko przekraczające „swą sławą” granice państw i regionów. Dobrze się stało, że w prezentowanym zestawie biogramów znalazły się sylwetki kobiet, które są lub były zupełnie niedawno czynne zawodowo. Stanowią one dla dzisiejszych naukowczyń i naukowców, w tym młodych badaczek i badaczy, dobry przykład do naśladowania, zwłaszcza pod względem budowania ścieżki rozwoju kariery naukowej. Wszystkie teksty dostarczają nowych wątków poznawczych w kwestiach znaczenia Polek dla rozwoju nauki polskiej i światowej, zawierając w swej treści odwołania do aktualnego stanu wiedzy na dany temat.

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Dajnowicz


Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa - LINK

Poprawność polityczna. Źródła, przejawy, kontrowersje

W mojej opinii książka ta porusza zagadnienia o kluczowym znaczeniu dla współczesnych debat społecznych i politycznych […]. W postideologicznym świecie wzrastającej polaryzacji politycznej problem społecznego uznania grup marginalizowanych, a tym samym i poprawności politycznej, nabiera kluczowej roli i staje się jednym z głównych punktów autoidentyfikacji politycznej. Dotyczy to nie tylko zachodnich demokracji, ale w coraz większym stopniu także naszego kraju. […] Opisywane w tej pracy zjawiska i procesy – m.in. kultura unieważniania, przebudzania, mikroagresje itp. – bez wątpienia coraz częściej będą stanowić przedmiot polskiej debaty publicznej. Autorzy omawianej pracy umiejętnie ukazują wieloaspektowość zachodnich debat wokół tytułowego zagadnienia, trafnie identyfikując ich główne punkty oraz strategie argumentacyjne. W tym właśnie aspekcie upatrywałbym największej wartości prezentowanej tu pracy. Pozwala ona czytelnikowi rozeznać się w zagadnieniach, problemach i argumentacjach, które niebawem staną się udziałem naszej rzeczywistości politycznej. Unikając wielokrotnie przesadnej formalizacji języka czy akademickości prezentowanego ujęcia, Autorzy w przystępny sposób zapoznają czytelników z szerokim zakresem zagadnień teoretycznych, praktycznych, a także najgłośniejszych case’ów związanych z tematyką poprawności politycznej. W pracy są prezentowane zarówno argumenty zwolenników, jak i przeciwników poprawności politycznej. Moim zdaniem praca ta ma szansę na zyskanie sobie szerokiego grona czytelników.

Z recenzji dr. hab. Janusza Grygieńcia, prof. UMK


Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa - LINK

Przywództwo lokalne kobiet w Polsce. Studium gmin wiejskich

Tytułowa problematyka odnosi się do istotnego oraz aktualnego zagadnienia w naukach o polityce i administracji. Monografia stanowi oryginalne i wartościowe dzieło, w którym uwidacznia się przemyślana i efektywnie dokonana analiza. Badanie empiryczne przeprowadzono zgodnie z warsztatem naukowym, a ich wyniki przedstawiono w sposób interesujący. Liczne wypowiedzi liderek na temat drogi do przywództwa w samorządzie lokalnym, przeszkód, jakie napotyka-ją, oraz pozytywnych doświadczeń dostarczają niezwykle cennej wiedzy. Lektura z pewnością przysłuży się poszerzeniu wiedzy w wielu aspektach, zaś publikacja będzie przydatna w kontekście naukowym, dydaktycznym oraz praktycznym. Można śmiało stwierdzić, że niniejsza książka stanowi wartościowe świadectwo przywództwa lokalnego kobiet w Polsce.
[…] Zawiera interesujące oraz oryginalne wyniki badań empirycznych […]. Dogłębna analiza tytułowego zagadnienia została przedstawiona w interesujący sposób, który czyni publikację przydatną zarówno dla innych badaczy, jak i praktyków – liderów i liderek w samorządzie lokalnym. Monografia, poprzez zawarte w niej wyniki badań, stanowi oryginalny wkład do nauki i rzetelne źródło wiedzy o podjętym problemie badawczym.

Z recenzji dr. hab. Macieja Hartlińskiego, prof. UWM


Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa - LINK

    Aktualności

    Data dodania
    31 października 2023