Zmiany klimatu identyfikowane na obrazach satelitarnych polskich miast

Miło nam poinformować o kolejnej publikacji dr Krzysztofa Bartoszka (Katedra Hydrologii i Klimatologii UMCS) wydanej w najnowszym zeszycie Quaestiones Geographicae:

Bartoszek K., Łachowski W., Matuszko D., 2023: The Increase in the Proportion of Impervious Surfaces and Changes in Air Temperature, Relative Humidity and Cloud Cover in Poland. Quaestiones Geographicae, vol. 42, issue 1, 25-41.

Niniejsza praca wpisuje się w nurt badań wyjaśniających przyczyny zmian klimatu, w których wykorzystano nowoczesne metody określania wielkości powierzchni przekształconych przez człowieka. Celem opracowania była ocena zmian udziału powierzchni nieprzepuszczalnych (PN) w wybranych miastach Polski w okresie 1991-2020 w powiązaniu z postępującym ociepleniem klimatu. Główną uwagę zwrócono na relacje między wzrostem udziału PN a zmianami wartości wybranych elementów meteorologicznych. Do PN zaliczono wszystkie obszary, w które nie może wsiąknąć woda, czyli tereny sztuczne, przekształcone przez człowieka. Obszary te zostały zidentyfikowane na podstawie analizy zobrazowań satelitarnych Landsat 5-8. Badania wykazały, że w latach 1991-2020 łączna powierzchnia PN wzrosła w Polsce o około 30%. Nowe PN zajęły prawie 2454 km2, czyli prawie 5 razy więcej niż wynosi powierzchnia Warszawy. Spośród trzech analizowanych dekad największy przyrost PN nastąpił w większości badanych miast w latach 2001-2010, kiedy to zanotowano również największy wzrost temperatury oraz największe tempo spadku wilgotności względnej powietrza. Wyniki potwierdzają, że wzrost powierzchni nieprzepuszczalnych w miastach jest istotnym czynnikiem potęgującym zmiany warunków termicznych i wilgotnościowych na obszarach zurbanizowanych w kontekście obserwowanego ocieplania się klimatu Ziemi.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Quaestiones Geographicae to 100 punktów

Bezpośredni link do ww. publikacji

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS 

    Aktualności

    Data dodania
    3 stycznia 2023