Analiza powodzi błyskawicznych na Wyżynie Lubelskiej – Resources (100 pkt.)

Z wielką przyjemnością informujemy, że na łamach czasopisma Resources ukazał się nowy artykuł współautorski dr hab. Wojciecha Zgłobickiego, prof. UMCS (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS), koncentrujący się na  zagadnieniach powodzi błyskawicznych w małych zlewniach regionu lubelskiego:

Baran-Zgłobicka B., Godziszewska D., Zgłobicki W., 2021. The Flash Floods Risk in the Local Spatial Planning (Case Study: Lublin Upland, E Poland). Resources 10, 14. https://doi.org/10.3390/resources10020014 

Celem preznetowanych badań była ocena zagrożeń związanych z powodziami błyskawicznymi w rożnym stopniu uwzględnianych w systemie planowania przestrzennego gmin. Wstępną ocenę podatności małych 369 zlewni na powodzie błyskawiczne przeprowadzono w oprogramowaniu GIS z wykorzystaniem analizy wielokryterialnej. Podatne zlewnie zajmują około 30% powierzchni badanego obszaru. Przeanalizowano istniejące dokumenty planistyczne, mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego dla gmin położonych w zlewniach o największej podatności na to zjawisko. Uzyskane wyniki wskazują, że zagrożenie powodzią błyskawiczną, nawet jeśli jest znaczne, nie jest na ogół dostrzegane na poziomie samorządów lokalnych. Lokalne dokumenty planistyczne nie uwzględniają istnienia tego zagrożenia.

Dostęp do tego artykułu jest otwarty (Open Acces). 

Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSzW artykuł opublikowany w Resources to 100 punktów


Bezpośredni link do ww. publikacji

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    8 marca 2021