Mgr Daniel Radecki

Polonista, pisarz, inżynier

Polonistyka to nie studia, polonistyka to stan ducha! A duch, mili Państwo, różne miewa losy, o czym dobitnie przekonał się Słowacki, sądząc po cytacie: „Duchowi memu dała w pysk – i poszła!”. Na całe szczęście ze mną było nieco inaczej i studia na filologii polskiej UMCS wspominam z łezką w oku jako czas „sielski, anielski”. Wszystko zaczęło się od wygranego konkursu „Indeks za esej”, dzięki któremu wiedziałem, że będę studentem IFP UMCS na parę miesięcy przed moimi rówieśnikami. Mimo to widok swojego nazwiska na drugim miejscu listy przyjętych jest zdecydowanie jedną z rzeczy, za które nie można zapłacić kartą Mastercard (nie mówiąc już o tym, że dzisiaj RODO by na to nie pozwoliło). A potem nastąpił nieporównywalny z niczym innym czas poszukiwań intelektualnych, muzycznych, lekturowych, miłosnych czy wreszcie światopoglądowych – tym wszystkim były dla mnie bowiem studia. Wybierając filologię polską, myślałem, że dzięki niej nauczę się pisać wybitne powieści. Po obronie pracy magisterskiej i dwóch latach nieukończonego doktoratu doszedłem do wniosku, że nauczyłem się wszystkiego oprócz tego. Czy moje powieści są wybitne? Nie sądzę. Czy znalazły czytelników, których poruszyły? Tak, i jest to dla mnie najważniejsze.

Istotą zarówno literatury, jak i studiów jest ukształtować człowieka. Czy prowadzą do tego nocne rodaków rozmowy, cytaty, które przemawiają bardziej niż inne, czy słowa wykładowców zmieniające światopogląd? Nie ma to znaczenia. Jako szczęśliwy w życiu prywatnym i spełniony w zawodowym absolwent filologii polskiej mogę powiedzieć, że najistotniejszą rzeczą wyniesioną ze studiów polonistycznych jest to, by umieć „odpowiednie dać rzeczy słowo”.

Mgr Daniel Radecki – zdecydowanie najwybitniejszy z pisarzy urodzonych 3 stycznia 1986 roku, absolwent filologii polskiej UMCS (rocznik 2010), potem zmagający się jeszcze z nieukończonym doktoratem z literaturoznawstwa. Zasłynął byciem prawdopodobnie jedynym w Polsce inżynierem po polonistyce, pracując jako Junior Software Quality Engineer w Samsung Electronics. Jeszcze wcześniej był m.in. ekspertem ds. plagiatów w Plagiat.pl, co zaowocowało kilkusekundowym występem w „Faktach” TVN. Obecnie z sukcesami kontynuuje pracę w sektorze IT jako Test Manager w międzynarodowym banku. Autor dwóch publikacji z zakresu literaturoznawstwa, dobrze przyjętego powieściowego debiutu „Wszyscy jesteśmy hipsterami” (Gdynia 2016) i drugiej, tym razem anglojęzycznej powieści „We’re all virgins. A short guide on how to unbreak what’s broken” (Seattle 2020). Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.

Fot. Rafał Siderski

    Absolwenci filologii polskiej oraz e-edytorstwa i technik redakcyjnych

    Data dodania
    17 marca 2021