5-lecie Centrum Europejskiego

W dniu 20 maja na Wydziale Prawa i Administracji odbyła się uroczystość jubileuszu 5-lecia Centrum Europejskiego UMCS.

W obchodach udział wzięli :

prof. Yves Petit, Dyrektor Europejskiego Centrum Uniwersyteckiego w Nancy,

Czesław Bartela, Konsul Honorowy RP w Nancy i pomysłodawca powstania Centrum Europejskiego UMCS,

Jean-Luc Schneider, Attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej, przedstawiciel  Ambasady Francji w Polsce

Natalia Marchuk, Dyrektor Centrum Informacyjnego UE, reprezentująca Rektora Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku

Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta, reprezentujący Prezydenta Lublina dr Krzysztofa Żuka

Joanna Szeląg,  Dyrektor Referatu ds. Protokołu i organizacji wizyt oficjalnych Urzędu Miasta

władze UMCS:

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski

dr. hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS, Prorektor ds. ogólnych

prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej

prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji

prof. dr hab. Anna Przyborowska- Klimczak, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji

prof. dr hab. Urszula Bobryk, Kierownik Katedry Choralistyki i Kształcenia Wokalnego

dr hab. Jarosław Kostrubiec, prof. UMCS, Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji

oraz

prof. dr hab. Stanisław Michałowski, sygnatariusz umowy powołującej do życia Centrum Europejskie

Gospodarzem spotkania była dr. hab. Sylwia Kucharuk, prof. UMCS, p.o. Dyrektora Centrum Europejskiego UMCS

Centrum zostało powołane w 2018 r. w rocznicę 20-lecia partnerstwa między miastami Lublin i Nancy, w wyniku porozumienia o współpracy polsko-francusko-ukraińskiej, zawartym pomiędzy Miastem Lublin, Miastem Nancy, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetem Lotaryńskim oraz trzema uniwersytetami ukraińskimi: Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki, Czerniowieckim Uniwersytetem Narodowym im. Jurija Fedkowycza i Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

W ramach obchodów 5-lecia Centrum odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów pierwszym absolwentom  kierunku Prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej prowadzonego w ramach podwójnego dyplomowania UMCS i Uniwersytetu Lotaryńskiego w Nancy, przy współpracy z Centrum Europejskim UMCS i Uniwersyteckim Centrum Europejskim w Nancy.  Ich wręczenia dokonał Jean-Luc Schneider, przedstawiciel Ambasady Francji w Polsce, attaché ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Yves Petit, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Europejskiego w Nancy oraz JM Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Podczas obchodów wielokrotnie podkreślano znaczenie Centrum Europejskiego UMCS, będącego swoistym pomostem między Wschodem a Zachodem. Obecna sytuacja geopolityczna pokazuje jak ważne i zasadne było powołanie tej instytucji. Kształcenie młodzieży z Ukrainy w zakresie funkcjonowania instytucji europejskich oraz działalności samorządowej w kontekście aspiracji europejskich naszego wschodniego sąsiada, nabiera bowiem nowego znaczenia.

Media o wydarzeniu :

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii.