„Nauka jest kobietą” - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podkreślenia ogromnego wpływu kobiet i dziewcząt na rozwój technologii oraz nauki. Dzisiejszy dzień stanowi sprzyjającą okoliczność do rozmów na temat równego dostępu oraz uczestnictwa przedstawicielek płci żeńskiej w nauce.

100 lat temu wiele kobiet o karierze naukowej mogło jedynie pomarzyć. Przez tysiące lat ich najważniejszym zadaniem była opieka nad domowym ogniskiem, a wykształcenie zdobywały głównie na wypadek obcowania z wyższymi sferami. Współcześnie przełomowe odkrycia czy liczne prace badawcze kobiet uznaje się za zupełnie naturalny aspekt rzeczywistości. Warto jednak zaznaczyć, że przełamanie stereotypowego obrazu kobiety w świecie nauki nie należało do najłatwiejszych, o czym doskonale wiedziała m.in. nasza patronka – Maria Skłodowska-Curie.

Na UMCS-ie naukowa siła badaczek stała się fundamentem funkcjonowania uczelni, bez której niemożliwe byłoby stworzenie przestrzeni do wartościowych dyskusji, niesamowitych odkryć oraz przyczynienie się do postrzegania Uniwersytetu jako jednego z najbardziej wiodących ośrodków badawczych.

Mając na uwadze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce przypominamy nagranie TV UMCS pt. „Siła kobiet”, opowiadające o znaczeniu Pań w świecie nauki. W reportażu wzięły udział trzy wybitne kobiety, związane z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej: prof. Dorota Kołodyńska, prof. Urszula Bobryk i prof. Iwona Hofman.


Autor rysunku: Tomasz Baczewski-Ciupak

    Aktualności

    Data dodania
    11 lutego 2022