Neurobadania – odkrywanie tajemnic mózgu

Czym są neurobadania? Jakie metody wykorzystują? W jaki sposób wpisują się w neuroedukację? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w kolejnym odcinku podcastu „Głos nauki”. Tym razem naszym gościem po wakacyjnej przerwie jest dr Małgorzata Chojak, kierownik Laboratorium Badań nad Neuroedukacją w Instytucie Pedagogiki UMCS. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy!

Fot. Freepik/rawpixel.com

 


 

 

– Jeżeli chodzi o działanie mózgu, nowe informacje pojawiają się bardzo szybko, one też bardzo szybko się zmieniają, bo zmieniają się i rozwijają technologie, dzięki którym możemy różne rzeczy ustalić. Jakakolwiek znajomość mózgu pozwala nam na prowadzenie obiektywnych badań, tzn. że my nie sprawdzamy, jak ktoś wypełnił sprawdzian, jaką ocenę z niego dostał, tylko jesteśmy w stanie podczas pisania tego sprawdzianu przez ucznia ocenić, które obszary jego mózgu wówczas bardziej się uaktywniają, a które mniej – mówi dr Chojak.

Dr Małgorzata Chojak – kierownik Laboratorium Badań nad Neuroedukacją oraz Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego NeuroEduLab, pracownik Katedry Dydaktyki UMCS. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu m.in. neuropedagogiki, diagnozy pedagogicznej, specjalnych potrzeb edukacyjnych, wykorzystania nowych technologii w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Współautorka projektów „Przedsiębiorcze Dzieciaki” i „Przedsiębiorcza Młodzież”. Członek Brain Mind & Memory Institute (BMMI)oraz The Society for functional Near Infared Spectroscopy (fNIRS).

    Odcinki

    Data dodania
    11 września 2023