Bezpieczeństwo energetyczne Polski – szanse i wyzwania

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”, którego gościem jest dr hab. Jan Chadam, prof. Uczelni z Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki, dyrektor Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS. Podczas rozmowy, którą przeprowadziła Magdalena Cichocka z Centrum Prasowego UMCS, ekspert opowie m.in. o tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak wyglądają obecnie łańcuchy dostaw gazu i węgla, a także czy Polska jest w stanie osiągnąć niezależność energetyczną i dlaczego odnawialne źródła energii mają ogromną wartość.

Uważam, że naszym zobowiązaniem w stosunku do przyszłych pokoleń jest to, by zapewnić sobie niezależność energetyczną, głównie w oparciu o energię odnawialną. Nie mamy innego wyjścia. Jeśli popatrzymy na szalejące pożary, topniejące lodowce, wyspy, które pewnie będą znikały w najbliższych latach, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie mamy priorytety jako ludzkość. Innej drogi nie ma. Musimy ograniczać konsumpcję paliw kopalnych i zastępować je energią odnawialną – mówi dr hab. Jan Chadam, prof. UMCS.

Dr hab. Jan Chadam, prof. UMCS – praktyk gospodarczy z długoletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami i grupami kapitałowymi. Był odpowiedzialny za realizację największych krajowych projektów infrastrukturalnych, m.in. strategicznego terminalu LNG w Świnoujściu wraz z siecią gazociągów. Absolwent Politechniki Lubelskiej, doktor nauk ekonomicznych, stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wykładowca uczelni wyższych i studiów MBA. Specjalista z zakresu zarządzania wartością, zarządzania finansami i informatyki.

Fot. Archiwum prywatne dr. hab. Jana Chadama

    Odcinki

    Data dodania
    7 września 2022