O geomorfonach, czyli jak komputer widzi rzeźbę terenu

Serdecznie zapraszamy na odczyt dr hab. Leszka Gawrysiaka (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS) zatytułowany „O geomorfonach, czyli jak komputer widzi rzeźbę terenu”, który odbędzie się w najbliższy czwartek, 2 marca br. o godz. 17.15. Będzie to pierwsze w tym semestrze posiedzenie naukowe organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Spotkanie będzie miało charakter hybrydowy: odbędzie się w Auli Wydziału NoZiGP UMCS (Al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro) oraz będzie można w nim uczestniczyć online. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich, a sam odczyt przygotowany została w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii.

Celem prezentacji jest przybliżenie geomorfometrii - nowej dyscypliny naukowej w dziedzinie Nauk o Ziemi. Przedstawiona zostanie jej geneza, rozwój oraz najnowsze trendy badawcze, osiągnięcia i zastosowania. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zapoznania się jak nowe technologie pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych geoprzestrzennych, głównie wysokościowych, zmieniły sposób patrzenia na rzeźbę terenu i jak bardzo poszerzyły możliwości badawcze w dziedzinie geomorfologii. Zaprezentowane zostaną przykłady ilościowych analiz z wykorzystaniem metod geomorfometrycznych, w tym metod segmentacji i klasyfikacji rzeźby terenu w oparciu o pochodne cyfrowych danych wysokościowych.

Link do transmisji online (MS Teams)

Odczyt zostanie nagrany przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS "Chatka Żaka", a także rozpowszechniony przez Centrum Promocji UMCS.

    Aktualności

    Data dodania
    28 lutego 2023