Zapraszamy na zdalne wykłady geomorfologiczne, które poprowadzą pracownicy Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS:
- "Soil erosion in the Anthropocene: do we still need more research?" – prelegentem będzie prof. Jean Poesen (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS) – światowej sławy geomorfolog, ekspert i badacz w zakresie gleboznawstwa, degradacji oraz ochrony gleb i środowiska, mający fundamentalny wkład w rozpoznanie uwarunkowań, mechanizmów i dynamiki procesów erozji gleb i erozji wąwozowej w różnych systemach morfoklimatycznych, długoletni współpracownik i doktor hororis causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wykład odbędzie się w aplikacji MS TEAMS w dniu 3 marca (środa) o godz. 17.00. Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania;
- "Rzeźba lessowa Geoparku Małopolski Przełom Wisły" – prelegentami będą dr hab. Wojciech Zgłobicki, prof. UMCS oraz dr Grzegorz Gajek (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS). Wykład odbędzie się w ramach sesji „Krajobrazy morfologiczne polskich geoparków” w aplikacji MS TEAMS w dniu 4 marca (czwartek) o godz. 12.00. Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania;
- "Rekonstrukcja zmian zasięgu czół wybranych lodowców Spitsbergenu na podstawie materiałów archiwalnych i zapisu geomorfologicznego" - prelegentami będą: dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS oraz mgr Kamila Jarosz – doktorantka (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS). Wykład odbędzie się w ramach posiedzeń Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, wspólnie ze Stowarzyszeniem Geomorfologów Polskich oraz Lubelskim Towarzystwem Naukowym. W wykładzie można wziąć udział poprzez MS TEAMS w dniu 4 marca (czwartek) o godz. 17.15. Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania.
Wyżej wymienione wykłady odbędą się w ramach Światowego Tygodnia Geomorfologii (1-7 marca br.), ustanowionego przez międzynarodowe Stowarzyszenie Geomorfologów (International Association of Geomorphologists) jako międzynarodowa inicjatywa, promująca dziedzinę geomorfologii w społeczeństwie. Więcej informacji o Ogólnopolskim Tygodniu Geomorfologii na stronie Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, zaś o Światowym Tygodniu Geomorfologii na stronie IAG.
Decyzją Międzynarodowego Stowarzyszenia Geomorfologów, od 2020 roku w pierwszym tygodniu marca odbywa się Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii - ogólnoświatowa inicjatywa, promująca geomorfologię w społeczeństwie. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, propagujących badania geomorfologiczne w przystępnej popularnonaukowej formie. Zasięg tej inicjatywy obejmuje cały świat (więcej informacji na stronie www.geomorph.org), a w wielu krajach odbywają się narodowe edycje tego wydarzenia. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, w bieżącym roku będzie miał on charakter wirtualny.
W Polsce po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Geomorfologii. W przystępnej dla wszystkich aplikacji MS Teams, przygotowano szereg prelekcji oraz quizów geomorfologicznych dla uczniów, studentów oraz wszystkich sympatyków geomorfologii. Szczegółowy program jest dostępny tutaj (plik pdf).
|